Στην παράταση «καθάρισε» η Παρί

Στο… «παρά τρίχα» γλίτωσε η Παρί Σεν Ζερμέν και προκρίθηκε στους «8» του Coupe de France. Η Βιτρέ νίκησε τη Λυών-Ντυσέρ, ενώ και η Ρεν με ανατροπή νίκησε με 2-1 τη Λιλ.

ΒιγιεφράνςΠαρί Σεν Ζερμέν

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε κόντρα στη Βιγιεφράνς με 3-0 στην παράταση και πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Γαλλίας.

Στην παράταση γλίτωσε τον αποκλεισμό από ομάδα τρίτης κατηγορίας η Παρί Σεν Ζερμέν και κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Οι Παριζιάνοι δυσκολεύτηκαν αρκετά και η κανονική περίοδος έληξε με σκορ 0-0 και με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση. Εκεί η Βιγιεφράνς δεν κατάφερε να κρατήσει τις άμυνες της και στο 102’ ο Ντράξλερ έκανε το 0-1.

Ο Ντιαμπί στο 113’ σκόραρε, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Καβάνι πέτυχε το τελικό 3-0 για την Παρί, η οποία πήρε μια δύσκολη πρόκριση. Μάλιστα ο Ουρουγουανός άσος πέτυχε το 100ο γκολ της ομάδας από το ξεκίνημα της σεζόν.

ΒιτρέΛυώνΝτυσέρ

Νικήτρια με ανατροπή αναδείχθηκε η Βιτρέ επί της Λυών-Ντυσέρ με 3-2.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Ρίβας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ δεκατέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος έκανε το 0-2.

Ο Γκρος στο 32’ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 1-2 για τους γηπεδούχους. Εννέα λεπτά αργότερα ο Λε Μποργκν έφερε το ματς στα ίσα.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λορέντ, με εύστοχο πέναλτι, πέτυχε το 3-2 και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

ΡενΛιλ

Η Ρεν με ανατροπή κέρδισε τη Λιλ με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες, μόλις στο 19ο λεπτό, μετά την αποβολή του Σουμαορο.

Στο 65’ ο Πεπέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ εννέα λεπτά ο Σεμπατιέ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ίδιος σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-1, χαρίζοντας την ομάδα του στα ίσα.