Στο “Μπερναμπέου” θα κριθεί η πρόκριση

Για τον πρώτο ημιτελικό του Copa del Rey, η Μπαρτσελόνα κόλλησε στο ισόπαλο αποτέλεσμα 1-1 με την Ρεάλ Μαδρίτης . Με τους “Μερένχες” να κρατούν ένα μικρο προβάδισμα στην ρεβάνς στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” σε τρείς εβδομάδες.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε πιο δυναμικά προειδοποιώντας την άμυνα των “μπλαουγκράνα” στο 5΄με το δυνατό σουτ του Κρόος, αλλά ο Τερ Στέγκεν με τις γροθιές του αποσιώπησε τον κίνδυνο. Ένα λεπτό αργότερα ο Λούκας Βάθκεθ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή.

Στην συνέχεια ο Βινίσιους προσπάθησε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν χωρίς αποτέλεσμα. Με την συμπλήρωση 25΄ η “Μπάρτσα” προσπάθησε να ισορροπήσει, έχοντας δοκάρι στο 32΄με την κεφαλιά του Ράκιτιτς. Λίγα λεπτά η Μπαρτσελόνα απείλησε με τον Σουάρες όμως ο Νάβας απέκρουσε και κράτησε το 0-1. Η απουσία του Μέσι από το γήπεδο ήταν εμφανείς επηρεάζοντας τους γηπεδούχους στο να βρουν κενούς χώρους.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψη η Μπάρτσα μπήκε νωθρά όμως βρήκε τρόπο να φέρει το μας στα ίσια με δράστη τον Μάλκομ στο 57΄ έπειτα από το ριμπάουντ στο σουτ του Σουάρες. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού προσπάθησε να γίνει απειλητική ιδιαίτερα μετά την είσοδο του Μέσι στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο ο Αργεντινός δεν απέδωσε το ποδόσφαιρο που μπορεί επηρεασμένος από τον τραυματισμό του.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Ράκιτιτς (62′ Βιντάλ), Μπουσκέτς, Αρτούρ (76′ Αλενιά), Κουτίνιο (63′ Μέσι), Μάλκομ, Σουάρες

Ρεάλ Μαδρίτης: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Μάρκος Γιορέντε (63′ Καζεμίρο), Μόντριτς, Κρόος, Λούκας Βάθκεθ (84′ Ασένσιο), Βινίσιους (63′ Μπέιλ), Μπενζεμά.