Στις καθυστερήσεις η πρόκριση για την Γρανάδα

Γρανάδα και Βαλένθια ήρθαν αντιμέτωπες στο Στάδιο Νουέβο λος Κάρμενες για την προημιτελική φάση του Κόπα ντελ Ρέι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρόκριση στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με 2-1.

Η Γρανάδα κατάφερε από πολύ νωρίς να ανοίξει το σκορ, αφού στο τρίτο λεπτό, ο Σολδάνο τελείωσε μια όμορφη ατομική προσπάθεια, κάνοντας ένα έξοχο σουτ μέσα στην περιοχή σημειώνοντας το 1-0. Στο 15’, ο Ροντίγκο κατάφερε να βρει δίχτυα και να ισοφαρίσει, ωστόσο ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Ενώ η Γρανάδα ήταν αυτή που δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες να σημειώσει ένα ακόμα γκολ, η Βαλένθια κατάφερε να σκοράρει. Στο 41’, ο Κοκελίν έκανε την σέντρα και ο Ροντρίγκο την αξιοποίησε κάνοντας ένα χαμηλό σουτ στο κέντρο της εστίας κάνοντας το 1-1.

Οι δύο πλευρές προσπάθησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία με στατικές φάσεις, αλλά χωρίς επιτυχία. Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν προς τα αντίπαλα τέρματα, αλλά οι δύο τερματοφύλακες ήταν στην σωστή θέση για να αποκρούσουν την μπάλα.

Όλα έδειχναν πως το το 1-1 θα ήταν το τελικό σκορ, αλλά ο Κόστα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε χέρι εντός περιοχής, με τον διαιτητή να σφυρίζει το πέναλτι. Ένα λεπτο αργότερα (90+4’), ο Σολδάδο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, που έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα ντελ Ρέι.

Κίτρινες: Γκοναλόν, Σολδάδο

Γρανάδα: Εσκαντέγ, Φουλκιέρ, Σάντσεθ, Βαγιέχο, Νέβα, Βαντίγιο (Ντίαθ 46’), Γκοναλόν (Μπρις 86’), Ερέρα, Πουέρτας, Σολδάδο, Φερνάντεθ (Ματσίς 69’)

Βαλένθια: Ντομενετς, Βας, Γκαμπριέλ, Ντιακάμπι, Κόστα, Τόρες (Γκουέδες 68’), Παρέχο, Κοκελίν, Σολέρ, Γκόμεθ, Ροντρίγκο (Φλορέντσι 87’)