Στο ρελαντί η Στουτγκάρδη

Με δύο γκολ η Στουτγκάρδη ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Μάιντς

Για την 19η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα η Στουτγκάρδη νίκησε με 2-0 την Μάιντς και ανέβηκε στην 10η θέση με 25 βαθμούς ενώ η Μάινζ παρέμεινε στην 17η με 10.

Στο 12ο λεπτό ο Ονισίβο πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, αλλά η προσπάθεια του έφυγε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Κόμπελ.

Στο 13′ ο Γκονζάλες έκανε ένα σουτ που έφυγε ψηλά άουτ χωρίς να βρει στόχο.
Στο 32′ ο Σόσα έκανε σέντρα, ο Γκονζάλες πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε λίγο έξω από την εστία.

Στο 55′ η Στουτγκάρδη πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Καλάιτζιτς βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή από το γύρισμα του Σόσα και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 62′ η Μαιντς έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ονισίβο να πηδάει ψηλότερα από όλους να παίρνει την κεφαλιά και να η μπάλα να πηγαίνει στο οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται.

Στο 72′ ο Γουαμανκιτούκα ξεχύθηκε στην αντεπίθεση πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο τελείωμα, η Στουτγκάρδη κλείδωσε την νίκη.

Κάρτες: Φόρστερ 33′ – Νιακατέ 21′, Μπελ 43′, Ονισίβο 45+1′

Σκόρερ: Καλάιτζιτς 55′, Γουαμανκιτούκα 72′

Στουτγκάρδη: Κομπέλ, Κεμπφ, Αντόν, Μαυροπάνος (Καραθόρ 84′), Γουαμανκιτούκα (Κουλιμπαλί 84′), Έντο, Μανγκαλά, Σόσα (Μάσιμο 58′), Κάστρο (Φόρστερ 26′), Γκονζάλες, Καλάιτζιτς

Μάιντς: Ζέντερ, Νιακατέ, Ζούστε, Μπελ (Μποέτιους 75′), Ντα Κόστα, Κορ, Φερνάντες (Ουζτουνάλι 62′), Μουενέ, Λάτζα (Στόγκερ 62′), Ονισίβο (Σάλαϊ 75′) Κουάισον (Μπουρκάρτ 27′)