Η Λυών «τέζαρε» την Μπορντό και πάτησε κορυφή

Η Λυών «ξέρανε» την Μπορντό με το… χρυσό γκολ του Ντιμπουά στο 92ο λεπτό και πάτησε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Λυών επικράτησε της Μπορντό με 2-1 στο Ολυμπίκ Λυών, για την 22η αγωνιστική της Ligue 1.

Εκεί που όλα έδειχαν πως «τα παιδιά» θα έκαναν το δεύτερο διαδοχικό στραβοπάτημα μες στην έδρα τους, ήρθε το… buzzer beater του Ντιμπουά να άλλαξει ριζικά την ιστορία.

Έπειτα από ένα νωχελικό πρώτο μισάωρο, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32′, με τον Τοκό-Εκαμπί να βρίσκει δίχτυα μετά από έναν μήνα. Ωστόσο, το γκολ του Σάμουελ Καλού στο 55′ έφερε το ματς στα ίσια για τους Γιρονδίνους.

Με τον χρόνο να κυλάει και την αναμέτρηση να έχει φτάσει στα λεπτά των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι ήταν έτοιμοι να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Το σενάριο για αυτούς χάλασε, όταν ο Λεό Ντιμπουά με το τέρμα του στο 90+3′ χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Με αυτή τη νίκη η Λυών σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας με 46 βαθμούς, ενώ η Μπορντό βρέθηκε στην 7η θέση με 32 βαθμούς.

Κίτρινες: Μέντες – Μπενίτο, Μπάσιτς

Λυών: Λόπεζ, Ντιμπουά, Μαρσέλο, Ντεναγιέρ, Ντε Σίλιο, Κάκουερετ (63′ Πακέτα), Μέντες, Μπρούνο (72′ Αουάρ), Καντεβέρε (72′ Σλιμανί), Εκαμπί (63′ Κορνέ), Ντεπάι

Μπορντό: Κοστίλ, Μπενίτο, Κοσιελνί, Μπαισέ, Σάμπαλι, Μπάσιτς, Άλντι, Ουντίν (83′ Πουντιέ), Καλού (76′ Ντε Πρεβίγιε), Μπεν Αρφά (90+2′ Λακούξ), Χουάνγκ (82′ Τραορέ)