Στο ρελαντί η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ απέδρασε από την Ριζούπολη νικώντας τον τελευταίο με μηδέν πόντους Απόλλων Σμύρνης με 2-0 έχοντας ως σκόρερ τους Πέτρο Μάνταλο και Μάρκο Λιβάγια και τώρα μπορεί να εστιάζει στο παιχνίδι με την Μπάγερν για τους ομίλους του Τσάμπιονς λΙγκ στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση στο α’ μέρος είχε κακή κυκλοφορία, ούτε την απαραίτητη ηρεμία στο παιχνίδι της αλλά σκόραρε ένα τέρμα δείγμα ατομικής ποιότητας και συνοχής που υπάρχει στο ρόστερ.

Από την πλευρά του ο Απόλλων ήταν καλά κλεισμένος στα μετόπισθεν και θα μπορούσε να έχει μπει μπροστά στο σκορ αν ο Ακόστα είχε εκμεταλευτεί την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Στο δεύτερο ήταν πιό σοβαρη και κατάφερε να σκοράρει ξανά με τον Μάρκο Λιβάγια και να πάρει την νίκη

Στο πρώτο τέταρτο η ΑΕΚ είχε φλύαρη κατοχή στο παιχνίδι χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να δημιουργήσει κάποια τελική ενέργεια.

Η τελική έφτασε στο 20′ λεπτό με τον Πέτρο Μάνταλο. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα από τον Λιβάγια που πάσαρε με το στήθος πλησίασε στην περιοχή και λίγα μέτρα έξω από αυτή σούταρε απελπιστικά άουτ.

Στο 22′ ήρθε η απάντηση από τον Απόλλωνα, ο Τριάδης από την αριστερή πτέρυγα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και επιχείρησε ένα σουτ που κατέληξε στο απέναντι σημαιάκι.

Στο 25′ η ΑΕΚ δημιούργησε την πρώτη του σημαντική ευκαιρία με τον γέμισμα που έκανε ο Μοράν προς το Λιβάγια που κατέβασε με το στήθος στο ημικύκλιο της περιοχής, έκανε ένα σουτ που δεν είχε το ευτυχές για την Ένωση αποτέλεσμα.

Στο 34′ ο Απόλλων πλησίασε το γκολ. Ο Μπετινέλι σέντραρε από τα δεξιά η άμυνα της ΑΕΚ απομάκρυνε λανθασμένα εκεί που ήταν ο Ακόστα ο οποιός σούταρε από πλάγια θέση και εισέπραξε ένα μεγαλοπρεπές από τον Μπάρκα «όχι».

Στο 37ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Μάνταλος πήρε την μπάλα από τον άξονα προσπέρασε τον Γκίνο πάσαρε στον Μπακασέτα, αυτός πάσαρε με το τακουνάκι στον Μάνταλο που ξεπέρασε το εμπόδιο του Βαφέα πολύ εύκολα και εκτέλεσε τον Χουάντερσον για το 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεριμένα στο 46′ η ΑΕΚ βγήκε στην επίθεση. Ο Αλεφ με ψήλη σεντρα πέρασε στον Λιβαγια και ο Κροατης επιθετικός έκανε την κεφαλιά η οποία κατέληξε λίγο έξω από το τέρμα της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Στο 64′ η ΑΕΚ απείλησε με το σουτ του Γκάλο έπειτα από διώξιμο της άμυνας του Απόλλωνα.

Από το 70′ και έπειτα η Ένωση πίεσε τον Απόλλωνα και κλείδωσε την νίκη με σκόρερ αυτή την φορά τον Μάρκο Λιβάγια στο 85ο λεπτό.

Στο 73ο λεπτό ο Μάνταλος δημιουργησε μία ευκαιρία από το πουθενά. Ο Ξανθιώτης αρχηγός της Ένωσης, με έψοχο τάκλιν έξω από την περιοχή της ΑΕΚ κέρδισε την μπάλα πάσαρε στον Μπακασέτα, αυτός με την σειρά του στον Χουλτ που σέντραρε στο σημείο του πέναλτι αλλά ο Λιβάγια πλάσαρε ψηλά.

Στο 80′ ο Γκάλο εκτέλεσε φάουλ όπου είχε κερδίσει ο Πέτρος Μάνταλος αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 81′ ο Σιμόες βρήκε χώρο και εκτέλεσε από μακριά χωρίς να βρεί στόχο.

Στο 82′ ο Γκάλο σέντραρε από τα δεξιά εκεί που κινήθηκε ο Μάνταλος που με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 85ο λεπτό η ΑΕΚ έκλεισε το σκορ ο Κλωναρίδης πλαγιοκόπησε από τα δεξιά γύρισε προς το Λιβάγια που με προβολή έβαλε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Ο Απόλλων, στο 87′ με τον Σικαμπάλα σούταρε από τα δεξιά αλλά το σουτ του κόντραρε στους αμυνόμενους.

Κάρτες: Λιβάγια, Σιμόες, Γκάλο

Απόλλων Σμύρνης(Μαντζουράκης): Χουάντερσον, Κύργιας, Γκίνο, Στάθης, Οριουέλα, Κονέ, Ντ’Ούρσο(Γκονζάλες 78′), Βαφέας, Μπετινέλι, Ακόστα(Σικαμπάλα 75′), Τριάδης(Βάρκας 85′)

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Γκάλο, Χουλτ, Μοράν (46΄ Άλεφ) Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάγια, Μπακασέτας(Μπόγε 75′), Πόνσε(Κλωναρίδης 62′)