Πολύ ωραία Βέρντερ

Μια πολύ ωραία Βέρντερ Βρέμης! Η ομάδα του Φλόριαν Κόφελντ πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Σάλκε, επικρατώντας με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και με λιγοστές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν σε ένα καίριο χρονικό σημείο και συγκεκριμένα στο 43’ με τον Εγκεστάιν. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι «βασιλικοί μπλε» βγήκαν μπροστά για να ισοφαρίσουν και έχασαν ευκαιρίες με τους Χάριτ (46’) και Μπουργκστάλερ (58’), αλλά ήταν ευάλωτοι πίσω και το πλήρωσαν. Ο Εγκεστάιν σκόραρε για δεύτερη φορά στο 67’ και η Βέρντερ ήταν πλέον το ξεκάθαρο φαβορί για τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν όλοι μπροστά, αλλά παρά τις νέες ευκαιρίες που δημιούργησαν, δεν κατάφεραν ούτε καν να μειώσουν το σκορ. Έτσι, η ομάδα της Βρέμης πανηγύρισε την πέμπτη φετινή νίκη της, που την έφερε στη δεύτερη θέση με 17 βαθμούς, αφήνοντας τη Σάλκε στους 6 και οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.