Στο ρελαντί η Παρί ΣΖ, άνετα τη Ρεν

Χωρίς να ζοριστεί η Παρί ΣΖ νίκησε με άνεση τη Ρεν, ενώ με το διπλό έφυγε από τη Μπορντό η Μονπελιέ

Για την 10η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, με χαρακτηριστική ευκολία η Παρί Σεν Ζερμέν ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρεν στο Παρκ ντε Πρενς με 3-0, ενώ “διπλό” πήρε η Μονπελιέ στην έδρα της Μπορντό με 0-1

Στην αναμέτρηση στο Παρίσι η Παρί ουσιαστικά πήρε το τρίποντο στο πρώτο μέρος, καθώς προηγούνταν με δύο γκολ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Άνχελ Ντι Μαρία που πέτυχε δύο τέρματα στο 21′ και 73′, ενώ ο Κεν είχε δώσει το προβάδισμα στους “Παριζιάνους” στο 11ο λεπτό.

Με το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την Παρί Σεν Ζερμέν στην 1η θέση με 24 βαθμούς, ενώ η Ρεν έμεινε στην 3η θέση με 18 βαθμούς.

Παρί ΣΖ: Νάβας, Κέρερ (36′ Μπάκερ), Μαρκίνιος, Ντιαλό, Κουρζαβά, Ερέρα, Παρέδες, Γκεγιέ (13′ Ραφίνια), Φλορέντσι (46′ Νταγκμπά), Κεν (61′ Ντανίλο), Ντι Μαρία

Ρεν: Γκομίς, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Αγκέρντ, Τρουφέ, Μπουριζό (67′ Ουνού), Ενζονζί, Σιλικί (56′ Γκρενιέ), Γκμποχό (56′ Τεριέ), Γκιρασί, Ντόκου (79′ Ντελ Καστίγιο)

Μπορντό- Μονπελιέ 0-2

Στο Ματμουτ Ατλάντικ του Μπορντό η ομώνυμη ομάδα ηττήθηκε με 0-2 από τη Μονπελιέ.

Ο Μόλετ άνοιξε το σκορ και ο Ντελόρτ κλείδωσε τη νίκη για την Μονπελιέ στο 66ο λεπτό. Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την Μονπελιέ στην 5η θέση σε ισοβαθμία με την Νις στις 17 βαθμούς ενώ η γηπεδούχος Μπορντό συνέχισε την μέτρια πορεία της και έμεινε στην 12η θέση με 12 βαθμούς.