Νικήτρια η Γουέστ Χαμ στο ντέρμπι ”θρίλερ” του Λονδίνου

Με πρωταγωνιστές Σούτσεκ και Φαμπιάνσκι, η Γουέστ Χαμ πήρε τη νίκη στο λονδρέζικο ντέρμπι επί της Φούλαμ, σε ένα ματς απαγορευμένο για καρδιακούς.

Η Γουέστ Χαμ κέρδισε 1-0 τη Φούλαμ στο Λονδίνο, για την 8η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, σκαρφαλώνοντας στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα “σφυριά” ήταν καλύτερα καθ’όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, όμως τόσο το εκπληκτικό παιχνίδι του Αρεολά, όσο και η ατυχία που είχαν, έκανε το παιχνίδι θρίλερ.

Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 90+1′ με τον Σούτσεκ να είναι ο μόνος που κατάφερε να κερδίσει τον Γάλλο τερματοφύλακα. Εξίσου σημαντική ήταν και η παρουσία του Φαμπιάνσκι, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στο 90+8′ χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γουέστ Χαμ μπήκε πολύ δυνατά, κάνοντας το έργο του Αρεολά δύσκολο. Η Φούλαμ ωστόσο δεν έγινε επικίνδυνη σε πολλές περιπτώσεις, παρόλο που θα μπορούσε και ‘κείνη να έχει σκοράρει.

Μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Αρεολά έκανε μια καταπληκτική διπλή απόκρουση. Το σουτ του Μαζουακού από κοντά βρήκε τον Γάλλο σε ετοιμότητα ενώ το ριμπάουντ που πήρε ο Κρέσγουελ μετατράπηκε σε σουτ με τη μία που βρήκε ξανά τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων σε καλή θέση και έβγαλε τη μπάλα κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά ο Μπάουεν θέλησε να ανοίξει το σκορ με σουτ ”κεραυνό” έξω από την περιοχή, αλλά ούτε αυτός κατάφερε να νικήσει τον Αρεολά, ο οποίος έκλεψε τις εντυπώσεις ξανά, με μια εντυπωσιακή απόκρουση, στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Ο κίνδυνος δεν έληξε εκεί αφού ο Αλέ πήρε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση του κόρνερ, όμως αυτή τη φορά ο ”ήρωας” της Φούλαμ ήταν το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος τα “σφυριά” συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι όμως το οριζόντιο δοκάρι του Αρεολά ήταν πολύ ευγενικό με τον Γάλλο αφού τον έσωσε ξανά. Στο 49′ λεπτό συγκεκριμένα ο Κρέσγουελ εκτέλεσε ένα φάουλ απευθείας, αφήνοντας τον τερματοφύλακα ακίνητο, όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Μπόμπι Ριντ είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 71′ λεπτό με ένα χαμηλό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Φαμπιάνσκι έκανε μια εξαιρετική επέμβαση.

Η λύτρωση των σφυριών ήρθε με πρωταγωνιστή τον Σούτσεκ. Στο 90+1′ λεπτό ο Τσέχος μέσος βρέθηκε με την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και με ωραίο πλασέ στην αριστερή γωνία έκανε το τελικό 1-0.

Στο 90+8’ λεπτό ο Κέρνει έπεσε μέσα στην περιοχή τον διαιτητή Τζόουνς να συμβουλευτεί το VAR για το αν υπάρχει πέναλτι. Ο διαιτητής δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την απόφαση και έδωσε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Λούκμαν ανέλαβε την εκτέλεση και προσπάθησε να ξεγελάσει τον Φαμπιάνσκι, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο. Ο Πολωνός τερματοφύλακας κατάλαβε τις προθέσεις του Λούκμαν και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του αποκρούοντας το πέναλτι.

Σκόρερ: 90+1′ Σούτσεκ

Κίτρινες: 55′ Μίτροβιτς, 56′ Ογκμπόνα, 88′ Λόφτους Τσικ, 90+8′ Ντιοπ

Γουέστ Χαμ (Μόιζ): Φαμπιάνσκι, Μπαλμπουένα, Ογκμπόνα (63′ Ντιοπ), Κρέσγουελ, Κούφαλ, Ράις, Σούτσεκ, Μαζουακού, Μπάουεν (72′ Λαντσίνι), Αλέ, Φορνάλς (72′ Μπενραχμά)

Φούλαμ (Πάρκερ): Αρεολά, Έινα, Άντερσεν, Ανταραμπιόγιο, Ρόμπινσον, Ζαμπό Ανγκισά, Χ. Ριντ, Μπ. Ριντ (83′ Λόφτους Τσικ), Κέρνει, Λούκμαν (90+3′ Καβαλέιρο), Μίτροβιτς