Στο τέλος επικράτησε η Παρί, “σαρωτική” Ανζέ

Στο τέλος “καθάρισε” η Παρί Σεν Ζερμέν ενώ Ανζέ «διέλυσε» της Σεντ Ετιέν και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 12 πόντους στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της League 1. Από την άλλη βαθμολογική ανάσα δεν μπόρεσαν να πάρουν Ρεν και Λιλ που έμειναν ισόπαλες.

Λιόν – Παρί Σεν Ζερμέν 0-1

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε η Παρί Σεν Ζερμέν να επικρατήσει με 1-0 της Λιόν εκτός έδρας. Καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι ωστόσο το γκολ που τους χάρισε τους τρεις βαθμούς πέτυχε στο 87’ ο Νεϊμάρ. Οι Παριζιάνοι βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 15 πόντους ενώ η Λιόν έμεινε στους 8.

Ρεν – Λιλ 1-1

Μετά από ένα ανιαρό πρώτο ημίχρονο, με αρκετές φάσεις αλλά χωρίς γκολ η Ρεν αναδείχτηκε ισόπαλη με την Λιλ με σκορ 1-1. Η Λιλ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ικονέ στο47’.
Η απάντηση των γηπεδούχων, όμως, δεν άργησε να έρθει με τον Ουνού να ισοφαρίσει ένα εικοσάλεπτο αργότερα με κεφαλιά για το 1-1. Κάπως έτσι, η Ρεν έφτασε τους 11 βαθμούς και ανέβηκε προσωρινά τρίτη, ενώ η Λιλ έχει έναν βαθμό λιγότερο.

Ανζέ – Σεντ Ετιέν 4-1

Με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε η Ανζέ να επικρατήσει της Σεντ Ετιέν με 4-1 και τον Κασιμίρ Νινγκά να πετυχαίνει χατ τρικ σε 12 λεπτά.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 34′ ο Νορντέν ενώ στο 48′ ο Καπελέ έκανε το 1-1. Στο 69′ ο Καπελέ έγινε αλλαγή για να μπει στον αγωνιστικό χώρο ο Νιγνκά, ο οποίος αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή. Ο επιθετικός των γηπεδούχων πέτυχε χατ-τρικ σε δώδεκα λεπτά, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη με 4-1. Το πρώτο γκολ το πέτυχε στο 78′ και τα άλλα δύο στο 84′ και στο 89’ που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.