Επικράτησε της Πάρμα η Λάτσιο

Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της Serie A, με την Λάτσιο να επικρατεί εντός έδρας με 2-0 της Πάρμα, ενώ ισόπαλες με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν Αταλάντα και Φιορεντίνα.

Λάτσιο-Πάρμα 2-0

Στο Ολύμπικο της Ρώμης, Λάτσιο και Πάρμα ήρθαν αντιμέτωπες με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 2-0.

Η Λάτσιο στάθηκε καλύτερα στο γήπεδο και απο νωρίς άνοιξε λογαριασμό στην αναμέτρηση. Στο 8ο λεπτό, ο Ιμόμπιλε πήρε μια πολύ καλή πάσα στην περιοχή και με χαμηλό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεια γωνία για το 1-0. Οι ευκαιρίες για τουε γηπεδούχους συνεχίστηκαν, ενώ η Πάρμα προσπάθησε να φτάσει στο αντίπαλο τέρμα με στημμένες φάσεις, χωρίς αποτέλεσμα.

Οι ευκαιρίες για την Λάτσιο συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να είναι ανύμποροι να αντιδράσουν. Ο Μάρουσιτς κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα για την Λάτσιο, όταν βρέθηκε στην περιοχή μετά από πάσα ακριβείας και είχε χώρο να εξαπολύσει ένα σουτ, το οποίο κατέληξε στην αριστερή γωνία για το 2-0. Η Πάρμα δεν απείλησε στην συνέχεια, ώστε να μειώσει το σκορ και το 2-0 έμεινε ως το τέλος.

Αταλάντα-Φιορεντίνα 2-2

Στο Ατλέτι Ατζούρι ντ’Ιτάλια, η Αταλάντα υποδέχτηκε την Φιορεντίνα, αλλά δεν υπήρξε νικητής, αφού το 2-2 ήταν το τελικό σκορ.

Πολλές ευκαιρίες δεν πραγματοποιήθηκαν στην αρχή του παιχνιδιού, με τις δύο πλευρές να προσπαθούν να φτάσουν στην αντίπαλη εστία και να απειλήσουν με στημένες φάσεις, χωρίς κάποια επιτυχία. Στο 24’, η Φιορεντίνα ήταν άτυχη, αφού η μπάλα χτύπησε στον Παλομίνο, ο οποίος άθελά του έστειλε την μπάλα στο τέρμα της ομάδας του. Η Αταλάντα ανέβ ασε τον ρυθμό της, δημιουργώντας ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο δέυτερο μέρος, η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους μετατράπηκε σε γκολ. Στο 66’, ο Ριμπερί βρέθηκε στην περιοχή και με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ένα απευθείας σουτ στην δεξιά γωνία, κάνοντας το 0-2.

Οι αλλαγές της Αταλάντα έφεραν αποτέλεσμα, καθώς μετά τις ευκαιρίες που έχασαν, κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2. Στο 84’, ο Ίλισιτς έκανε ένα εξαιρετικό τελείωμα μετά την μπαλιά του Γκόμες και μείωσε για την ομάδα του σε 1-2. Ενώ όλα έδειχναν πως η Φιορεντίνα θα φύγει νικήτρια, ο Καστάνιε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε μια προσπάθεια με απευθείας σουτ έξω από την περιοχή, στοχεύοντας την αριστερή γωνία για το τελικό 2-2.