Στο τέλος “σώθηκε” η Ατλέτικο, “πάγωσε” τη Λεβερκούζεν η Λοκομοτίβ

Η Λοκομοτίβ Μόσχας επικράτησε της Λεβερκούζεν στην Γερμανία και βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ την ίδια ώρα Ατλέτικο Μαδρίτης και Γιουβέντους αναδείχθηκαν ισόπαλες, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Champions League.

Ατλέτικο Μαδρίτης- Γιουβέντους 2-2

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Ατλέτικο Μαδρίτης και Γιουβέντους στη Μαδρίτης, με σκορ 2-2.
Η Γιουβέντους προηγήθηκε στο 48’ με τον Κουαδράδο, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της Ατλέτικο για το 1-0, ενώ στο 65’ ο Ματουϊντί με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Το πάρτι ωστόσο δεν κράτησε για πολύ στην Γιουβέντους, αφού πέντε λεπτά αργότερα ο Σάβιτς μείωσε για την Ατλέτικο και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.
Οι “ροχιμπλάνκος” πίεζαν για την ισοφάριση και τελικά στο 90’ ο Ερέρα βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Ομπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Λόντι (76′ Βιτόλο), Σαούλ, Τόμας (76′ Ερέρα), Κόκε, Λεμάρ (60′ Κορέα), Ζοάο Φέλιξ, Ντιέγκο Κόστα

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Αλεξ Σάντρο, Πιάνιτς (87′ Ράμσεϊ), Ματουιντί, Κεντίρα (69′ Μπεντανκούρ), Κουαδράδο, Ρονάλντο, Ιγουαΐν (80′ Ντιμπάλα).

Λεβερκούζεν – Λοκομοτίβ Μόσχας 1-2

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Λοκομοτίβ που επικράτησε της Λεβερκούζεν με 2-1 στην Γερμανία, κατακτώντας τους τρεις βαθμούς την νίκης.

Μόλις στο 16’ λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Κριχόβιακ εκμεταλλευόμενος το λάθος των αμυντικών βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Λεβερκούζεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο 25’ μετά το λάθος του Χέβεντες, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Ένα ακόμα λάθος του τερματοφύλακα της Λεβερκούζεν στο 37’ επέτρεψε στον Μαρίνοβ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-2.

Λεβερκούζεν (Πέτερ Μπος): Χραντέτσκι, Λαρς Μπέντερ, Τα, Σβεν Μπέντερ, Γουέντελ, Αράνγκις, Μπαουμγκάρτλινγκερ (71′ Αμίρι), Μπελαράμπι, Χάφερτς, Μπέιλι (46′ Αλάριο), Φόλαντ

Λοκομοτίβ Μόσχας (Γιούρι Σεμίν): Γκιγιέρμε, Χέβεντες, Τσόρλουκα, Μουρίλο, Ρίμπους, Μπάρινοβ, Κριχόβιακ, Ζοάο Μάριο (90′ Ιντόβου), Ζεμαλεντίνοβ, Ιγκνάτιεβ, Σμόλοβ