Στον τελικό της Αγίας Πετρούπολης η Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον τελικό της Αγίας Πετρούπολης, νικώντας στα ημιτελικά την Ιρίνα Μπέγκου

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον τελικό που διεξάγεται στην Αγία Πετρούπολη, καθώς επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό της Ρουμάνας Ιρίνα Μπέγκου (Νο 56 στον κόσμο) με 2-1 σετ (6-4, 6-7(4), 6-4).

Η αντίπαλός της θα προκύψει από τον άλλον ημιτελικό, ανάμεσα στην Γελένα Οσταπένκο (Νο 25) και την Ανέτ Κονταβέϊτ (Νο 9).

Για την Σάκκαρη αυτός θα είναι ο πρώτος της τελικός για το 2022 και 4ος συνολικά στην καριέρα της.

Το ματς ήταν συναρπαστικό και ξεπέρασε τις τρεις ώρες, με τη Σάκκαρη να παίρνει τη νίκη με 2-1 σετ και αύριο (13/2) θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο της στην καριέρα της.