Στον τελικό του Κόπα Αμέρικα το Περού

Το Περού μετά από 44 χρόνια προκρίθηκε σε τελικό Κόπα Αμέρικα, νικώντας με 3-0 την Χιλή στο Πόρτο Αλέγκρε, στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Οι Ίνκας είχαν σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα Γκαλέσε που πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και έδωσε τη νίκη.

Το Περού στάθηκε καλύτερα και με σωστή τακτική του Γκαρέκα απέκλεισε τους δυο σερί πρωταθλητές του Κόπα Αμέρικα και θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Κυριακής την διοργανώτρια Βραζιλία. Από την άλλη η Ρόχα θα αγωνιστεί με την Αργεντινή στον μικρό τελικό για την τρίτη θέση.

Τα τέρματα του Περού πέτυχαν οι Φλόρες, Γιοτούν και Γκερέρο. Αστόχησαν στο 95′ οι Χιλιανοί να πετύχουν το γκολ της τιμής, καθώς η α λα Πανενκα εκτέλεση του Βαργκας, αποκρούστηκε από τον Γκαλέσε.

Το Περού μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και έχασε με το καλημέρα την πρώτη της καλή ευκαιρία με τον Κουέβα στο 2ο λεπτο, ο οποίος απέναντι από τον Αρίας δεν πλάσαρε σωστά.

Η Χιλή απάντησε μόλις στο 3ο λεπτό, μετά απο ωραία συνεργασία η μπάλα έφτασε στον Αράνγκιζ, ο οποίος μέσα από την περιοχή, έκανε βιαστικά το πλασέ και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαλέσε.

Οι Περουβιανοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μετουσιωσαν την πίεση τους με γκολ στο 20ο λεπτό. Μετά απο σέντρα στα δεξία, η μπάλα έφτασε στον Φλορες που με ψυχραιμο σουτ, νίκησε τον Άριας, κάνοντας το 1-0.

Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο στο 38′ η ομάδα του Γκαρέκα διπλασίασε τα τέρματά της. Η λανθασμένη έξοδος του Αρίας έδωσε την ευκαιρία στον Καρίγιο να σεντράρει από τα δεξιά και ο Γιοτούν με έξοχο σουτ, έξω από την περιοχή, πέτυχε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρόχα έχοντας την πλάτη στον τοίχο, αύξησε την πίεσή της, αλλά ο Γκαλέσε ήταν σε μεγάλη μέρα και έσωσε πολλές φορές το Περού.

Με κυριοτερες ευκαιρίες το απευθείας σουτ του Μποσεζούρ και το τετατετ του Βάργκας, ο Γκαλέσε δήλωσε παρών, κράτησε το μηδέν στην εστία της ομάδας του και έδωσε την μεγάλη πρόκριση.

Το “κερασάκι στην τούρτα” και το 3-0 πέτυχε στο 92′ ο Γκερέρο, ο οποίος πέρασε και τον Αρίας, πλάσαρε εύστοχα, σφραγίζοντας τη νίκη.

Στο 95′ η Χιλή έχασε πέναλτι με τον Βάργκας, ο οποίος νικήθηκε από τον Γκαλέσε στην α λα Πανένκα εκτέλεση και το τελικό αποτέλεσμα βρήκε το Περού να νικά με 3-0.

Κίτρινες: Αντβίκουλα – Πουλχάρ, Σαγκάλ

Χιλή (Ρουέδα): Αρίας, Ισλα, Μεντέλ, Μαριπάν (89′ Καστιγιο), Μποσεζούρ, Βιντάλ, Πουλχάρ, Αράνγκιζ, Φουενζαλίδα (46′ Σαγκάλ), Σάντσεθ, Βάργκας

Περού (Γκαρέκα): Γκαλέσε, Αντβίκουλα, Ζαμπράνο, Αμπράμ, Τραούκο, Ταπία, Γιοτούν, Καρίγιο (71′ Πόλο), Κουέβα (80′ Μπαγιόν), Φλόρες (50′ Γκονζάλες), Γκερέρο