Στον τελικό του Κόπα Ιτάλια η Λατσιο

Στον τελικό του Κόπα Ιτάλια προκρίθηκε η Λάτσιο καθώς νίκησε με 0-1 στο Σαν Σίρο την Μίλαν και σε συνδυασμό με το 0-0 του Ολίμπικο πήρε την πρόκριση.

Η Λάτσιο ήταν καλύτερη από την Μίλαν στο πρώτο ημίχρονο, παίζοντας πίσω από την μπάλα και χτυπώντας στις αντεπιθέσεις. Αλλά, η Μίλαν δημιούργησε την μόνη σημαντική ευκαιρία του πρώτου μέρους, στο 28′ με την βολίδα του Νταβίντε Καλάμπρια που εξουδετέρωσε με δυσκολία ο Θωμάς Στρακόσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο συνέχισε να είναι ανώτερη στο γήπεδο δημιούργησε πολύ καλές ευκαιρίες και με τον Κορέα άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ μετά την ασίστ του Τσίρο Ιμόμπιλε.

Οι συνθέσεις:

Μίλαν: Ρέινα, Μουσάτσιο, Ρομανιόλι Καλντάρα(Κουτρόνε 65′), Καλάμπρια(Κόντι 39′), Λαξάλτ, Μπακαγιόκο, Κεσί, Σούσο, Καστιγιέχο(Τσαλχάνογλου 58′), Πιατέκ

Λάτσιο: Στρακόσια, Μπάστος, Ασέρμπι, Φελίπε, Λούλιτς, Ρομούλο, Αλμπέρτο(Μπάντελι 85′), Λέιβα, Σάβιτς(Παρόλο 15′), Κορέα(Καισέδο 75′), Ιμόμπιλε

Κάρτες: Φελίπε, Μουσάτσιο, Καισέδο, Μπακαγιόκο