Στους «32» η Σέλτικ-Εύκολα και η Λεβερκούζεν

Ολοκληρώθηκε απόψε η φάση των ομίλων του Europa League, με τη Λεβερκούζεν να εξασφαλίζει το εισιτήριο της πρόκρισης στους «32» με το επιβλητικό 5-1 επί της ΑΕΚ Λάρνακας. Στον δεύτερο όμιλο η Σέλτικ με τη Σάλτσμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες και οι δυο ομάδες πήραν την πρόκριση. Στον τρίτο όμιλο η Ζενίτ, παρά την ήττα της, ολοκλήρωσε πρώτη στη βαθμολογική κατάταξη, αφήνοντας πίσω της τη Σλάβια Πράγας.

Λουντογκόρετς ΡαζγκράντΖυρίχη

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν η Λουντογκόρετς με τη Ζυρίχη στη Βουλγαρία, και οι φιλοξενούμενοι με 10 βαθμούς πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης στους «32».

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 21ο λεπτό, όταν ο Οντέι πέτυχε το 1-0, έπειτα από πάσα του Κολόλι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Σβίρτσοκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ο 25χρονος επιθετικός όμως δεν κατάφερε να προσφέρει πολλά, καθώς η ομάδα του έμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου της με μόλις 3 βαθμούς.

ΑΕΚ ΛάρνακαςΛεβερκούζεν

Χωρίς δυσκολία η Λεβερκούζεν επικράτησε με 5-1 επί της ΑΕΚ Λάρνακας στην Κύπρο. Η Λεβερκούζεν με 13 βαθμούς βρέθηκε στην κορυφή του ομίλου της και πέρασε στην επόμενη φάση.

Ο Καταλα από νωρίς άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης στο 26’ αλλά δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Κοχρ. Στο 41’ ο Αλάριο με εύστοχο πέναλτι έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβερκούζεν συνέχισε να απειλεί τους γηπεδούχους και στο 67’ ο Κοχρ σκόραρε και έκανε το 3-1. Στο 78’ ο Παουλίνιο πέτυχε ένα ωραίο γκολ, μετά από στρώσιμο του Ντράγκοβιτς και έγραψε το 4-1. Το τελειωτικό χτύπημα στην ΑΕΚ Λάρνακας έδωσε ο Αλάριο στο 87’ ο οποίος πέτυχε το τελικό 5-1 για τη Λεβερκούζεν.

ΣέλτικΣάλτσμπουργκ

Άνετα επικράτησε η Σάλτσμπουργκ απέναντι στη Σέλτικ με 2-1 και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κορυφή του δεύτερου ομίλου. Παρά την ήττα της η Σέλτικ πέρασε και αυτή στους «32», καθώς με 9 βαθμούς τερμάτισε στη δεύτερη θέση.

Οι δυο ομάδες δεν έδειξαν ιδιαίτερα στοιχεία στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο οι ρυθμοί ανέβηκαν. Στο 67’ ο Νταμπούρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκουλμπράντσεν πέτυχε το 2-0.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντσαμ σκόραρε και έγραψε το τελικό 1-2.

ΛειψίαΡόζενμποργκ

Η Λειψία με τη Ρόζενμπεργκ ήρθαν ισόπαλες με 1-1, με τις δυο ομάδες να ολοκληρώνουν την φάση των ομίλων στην τρίτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα στον δεύτερο όμιλο.

Στο 47’ ο Κούνια σκόραρε και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, ενώ λίγο στο 86’ ο Ρεγκίνιουσεν διαμόρφωσε το τελικό 1-1 του αγώνα.

Σλάβια ΠράγαςΖενίτ

Στον τρίτο όμιλο η Σλάβια Πράγας επικράτησε απέναντι στη Ζενίτ με 2-0, αλλά τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 10 βαθμούς, πίσω από τη Ζενίτ με μόλις έναν βαθμό διαφορά.

Στο 32ο λεπτό του αγώνα ο Ζμρχαλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Στοχ ήρθε για να γράψει το τελικό 2-0.

ΚοπεγχάγηΜπορντό

Στον ίδιο όμιλο η Μπορντό νίκησε την Κοπεγχάγη στη Δανία με 1-0, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μπριάν με τακουνάκι, έπειτα από ασίστ του Καραμό.