Θρύλε της Ευρώπης Ολυμπιακέ!

Ο Ολυμπιακός είναι στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ! Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν σε μαγική βραδιά και ύστερα από καταπληκτικό παιχνίδι νίκησαν με 3-1 τη Μίλαν!

Τα γκολ για τον Ολυμπιακό πέτυχαν ο Σισέ με κεφαλιά στο 60’, ο Γκιλιέρμε με σουτ στο 70’ και ο Φορτούνης με πέναλτι στο 81’, ενώ για τη Μίλαν σκόραρε ο Ζαπάτα στο 72’, μειώνοντας προσωρινά.

Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού δημιούργησαν μια πολύ καυτή ατμόσφαιρα, όπως φυσικά άρμοζε σε ένα τέτοιο παιχνίδι. Μάλιστα, το κορεό έκλεψε τις εντυπώσεις. Εμπνευσμένο από το “la casa del papel”, το… “l casa den trofeo”!

Το ματς

Μυαλωμένο ματς από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο Πέδρο Μαρτίνς διάβασε σωστά τον αντίπαλο και πριν το ματς, αλλά και κατά τη διάρκεια με σωστές αλλαγές. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή, έκανε ευκαιρίες, σκόραρε (γιατί στα τελευταία ματς… δεν ήταν και τόσο αυτονόητο), έπαιξε καλά και αμυντικά και παρόλο που απειλήθηκε και δέχθηκε φάσεις δεν το πλήρωσε.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του και το κατάφερε, μιας και είχε την κατοχή, έκανε κάποιες φάσεις, ενώ περιόρισε τη Μίλαν σε μόλις λίγες ευκαιρίες που εξουδετέρωσε ο Σα.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι άνοιξε. Ο Ολυμπιακός αρχικά προηγήθηκε 2-0 με τους Σισέ και Γκιλιέρμε, για να μειώσει η Μίλαν σε 2-1 με τον Ζαπάτα για να έρθει το 3-1 με το πέναλτι του Φορτούνη στο 81ο λεπτό.

Μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα, ο Ρέινα πρόλαβε την επέλαση του Γκερέρο διώχνοντας.

Στο 6’ τα Τσαλχάνογλου δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, που μπλόκαρε ο Σα.

Στο 9’ ο Κούτρης σέντραρε από αριστερά, ο Φορτούνης κατέβασε, αλλά ο Γκερέρο δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ.

Στο 18’ ο Σα έκανε ωραία επέμβαση σε πλασέ του Ιγκουαΐν. Κάτι που επανέλαβε ένα λεπτό μετά σε σκαστή κεφαλιά του Μπακαγιόκο.

Στο 20’ ο Κουτρόνε, μπήκε από αριστερά, πλάσαρε και μπλόκαρε ο Σα.

Στο 25’ ο Ποντένσε έκανε πολύ όμορφη ενέργεια, πλάσαρε, αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του, πρώτα ο Γκιλιέρμε και ύστερα ο Σισέ, δεν μπόρεσαν να βρουν ένα καλό πλασέ.

Στο 42’ ο Σα νίκησε την προσπάθεια του Κεσί.

Στο 44’ ο Φορτούνης εκτέλεσε ένα ωραίο φάουλ και ο Ρέινα έπεσε και έδιωξε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο. Στο 47’ ο Φετφατζίδης έπιασε ωραίο πλασέ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο άουτ.

Στο 51’ ο Κεσί, έπιασε ένα μακρινό δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και ένα σουτ του Κούτρη λίγα δευτερόλεπτα μετά.

Στο 53’ ο Φετφατζίδης, έκανε ωραία προσπάθεια, σούταρε, όμως ο Ρέινα μπλόκαρε.

Στο 58’ ο Καμαρά έκανε μεγάλη μπαλιά για τον Ελαμπντελαουί, αλλά ο τελευταίος σούταρε πάνω στον Ρέινα.

Στο 60’ ήρθε το πρώτο γκολ! Ο Φορτούνης εκτέλεσε πλασαριστά κόρνερ για τον Ποντένσε, αυτός σέντραρε για τον Βούκοβιτς, έκανε κεφαλιά που απέκρουσε ο Ρέινα και σε δεύτρο χρόνο ο Σισέ με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Αμέσως μετά, η Μίλαν προσπάθησε να αντεπιτεθεί και βρήκε σουτ με τονΚουρτόνε και τον Καστιγιέχο.

Στο 63’ ο Γκερέρο βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά την κεφαλιά του έδιωξε ο Ζαπάτα.

Στο 66’ ο Σα έκανε ακόμη μία επέμβαση στο πλασέ του Καστιγιέχο.

Στο 70’ ο Γκιλιέρμε έκανε πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ζαπάτα, πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0, ενώ χρεώθηκε ως αυτογκόλ.

Αμέσως όμως η Μίλαν μείωσε. Στο 72’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζαπάτα με κεφαλιά η οποία ίσα που πέρασε τη γραμμή έκανε το 2-1.

Στο 78’ ο Ιγκουαΐν έπιασε ένα άστοχο σουτ.

Στο 80’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Αμπάτε «γκρέμισε» τον Τοροσίδη μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο στο 81’ μετέτρεψε σε γκολ ο Κώστας Φορτούνης για το 3-1.

Στη συνέχεια η Μίλαν πίεσε, ωστόσο η «ερυθρόλευκη» άμυνα κράτησε. Με σωστό παιχνίδι, κράτησε τη μπάλα και δεν επέτρεψε στους Ιταλούς να γίνουν επικίνδυνοι.

Εκεί που όλοι καρδιοχτύπησαν ήταν σε ένα άστοχο σουτ στο 91’.

Αυτό σημαίνει πως ο Ολυμπιακός τον Φεβρουάριο θα είναι στη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Σισέ, Βούκοβιτς, Καμαρά (79’ Τοροσίδης), Γκιλιέρμε, Φετφατζίδης (69’ Νάτχο), Ποντένσε (85’ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Γκερέρο

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ρέινα, Καλαμπρία, Ροντρίγκες (85’ Χαλίλοβιτς), Αμπάτε, Ζαπάτα, Κεσί, Τσαλχάνογλου, Μπακαγιόκο, Καστιγιέχο, Κουτρόνε (78’ Λασάλτ), Ιγκουαΐν

Η τελική βαθμολογία του ομίλου: 1. Μπέτις (12), 2. Ολυμπιακός (10), 3. Μίλαν (10), 4. Ντουντελάνζ (1).

Η κλήρωση για τους “32” θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου, ενώ τα ματς θα διεξαχθούν στις 14 και 21 Φεβρουαρίου του 2019.