Στρασβούργο – Παρί: Τεσσάρα και στο -3 από την κορυφή η Παρί

Παραμένει κολλημένη στο -3 από την κορυφή και τη Λιλ η Παρί Σεν Ζερμέν

Ένα εύκολο απόγευμα είχε η Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα του Στρασβούργου. Οι πρωτευουσιάνοι παρά τις πολλές απουσίες νίκησαν με 1-4 και μείωσαν τους βαθμούς από την πρώτη θέση και τη Λιλ. Η Παρί έφτασε τους 66 πόντους ύστερα από 32 αγώνες στην Ligue 1, ενώ από την άλλη η ομάδα του Στρασβούργου βρίσκεται στην 14η θέση με 36 πόντους.

Το τρίποντο καθάρισε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο για την ομάδα του Ποτσετίνο. Ο Εμπαμπέ άνοιξε το σκορ με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή στο 16ο λεπτό. Το 0-2 έκανε στο 27′ ο Σανάμπρια, ενώ το 0-3 έκανε πριν το ημίχρονο ο Κεν (45′).

Από την πλευρά του το Στρασβούργο απλά κατάφερε να μειώσει στο 63ο λεπτό ο Σάχι με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή (1-3). Το κερασάκι στην τούρτα για τους πρωταθλητές έβαλε ο Παρέδες με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 79ο λεπτό, γράφοντας το τελικό 1-4.