Απόλλων Σμύρνης- ΟΦΗ: «Λευκή» ισοπαλία στη Ριζούπολη

«Λευκή» ισοπαλία στη Ριζούπολη μεταξύ του Απόλλωνα Σμύρνης και του ΟΦΗ

Για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ λιγκ 1, Απόλλων Σμύρνης και ΟΦΗ έμειναν στο 0-0 με το αποτέλεσμα να αφήνει αδικημένη την “Ελαφρά Ταξιαρχία”.

Μετά από αυτή την ισοπαλία, η ομάδα του Μάκη Χάβου βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας των πλέι άουτ με 30β και με τους Κρητικούς να είναι στην 6η θέση με 24β.

Ο Απόλλων απείλησε με το… καλημέρα στο 1ο λεπτό του παιχνιδιού με τριπλή ευκαιρία από τους Μπεντινέλι, Ιωαννίδη και Φερνάντεθ. Ο Βραζιλιάνος αρχικά έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στα σώμα, κατέληξε πάνω στον Ιωαννίδη που έκανε το σουτ αλλά έδιωξε ο Διαμαντής πάνω στον Φερνάντεθ που νικήθηκε από τον Βάτερμαν.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρινάκης πρόλαβε τον Κολ πριν σουτάρει μετά το γύρισμα του Ιωαννίδη. Στην συνέχεια, στο κόρνερ που εκτελέστηκε ο Βάτερμαν απομάκρυνε την κεφαλιά του Λισγάρα αλλά ο διαιτητής έδειξε αουτ.

Στο 25′ ο Ιωαννίδης πάτησε για τον Σλίβκα αλλά ο Λιθουανός άσος σούταρε ψηλά άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κολ στο 35ο λεπτό.

Στο 54′ ο Φερνάντεθ έκανε σουτ αλλά ο Βάτερμαν ήταν σε ετοιμότητα.

Η ομάδα του Ηρακλείου κατάφερε να φθάσει στην δεύτερη τελική της προσπάθεια στον αγώνα μόλις στο 82΄, όταν κεφαλιά του Σαρδινέρο, έφυγε άουτ.

Στο 90′ η κεφαλιά του Ντάουντα ύστερα από την σέντρα του Μουνιέ κατέληξε άουτ.

Κίτρινες: Ντε Γκούζμαν – Φατιόν, Λισγάρας

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης, Μπαξεβανίδης, Κολ(Λαγός 87′), Φατιόν, Σλίβκα, Φερνάντεθ(Μουνιέ 87′), Μπεντινέλι, Ιωαννίδης(Ντάουντα 69′)

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Λυμπεράκης, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Σακόρ, Στάρτζεον(Ουές 81′), Ντε Γκούζμαν(Μπαλογιάννης 56′), Μεγιάδο, Σαρδινέρο, Σολίς(Νοικοκυράκης 67′)