Super Clasico με τα όλα του!

Τα πάντα είχε ο πρώτος τελικός του Conmebol Libertadores, νεύρα, τρομερό ρυθμό και αρκετά τέρματα, όπως δηλαδή μας έχουν συνηθίσει η Μπόκα με τη Ρίβερ, σε όλα τους τα Super Clasico. Οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 2-2 και όλα τώρα θα κριθούν στις 24 Νοεμβρίου στο Μονουμεντάλ.

Δυο φορές η Μπόκα μπήκε μπροστά στο σκορ και ισάριθμες ισοφάρισε η Ρίβερ, η οποία έκανε αρκετές καλές στιγμές, κατά κύριο λόγο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 89’ οι γηπεδούχοι είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς για να φύγουν με την πολυπόθητη νίκη.

Να υπενθυμίσουμε ότι δεν μετρούν στη διοργάνωση τα εκτός έδρας γκολ και σε περίπτωση ισοπαλίας στον δεύτερο αγώνα θα ακολουθήσει παράταση.

Οι «εκατομμυριούχοι» ήταν αυτοί που μπήκαν με αρκετή όρεξη στο μεγάλο ντέρμπι και στο πρώτο δεκάλεπτο έκαναν δυο μεγάλες στιγμές, με απευθείας φάουλ και εξ’ επαφής κεφαλιά  του Μαρτίνεθ, με την μπάλα στην πρώτη περίπτωση να την διώχνει ο Ρόσι και στη δεύτερη να φεύγει, λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ο τερματοφύλακας της Μπόκα είχε πολύ δουλειά, αφού στο 16’ έδιωξε, ξανά, σε κόρνερ δυνατή κεφαλιά του Μπορέ.

Στο 27’ ήρθε το σοκ για τον Σκελότο, που είδε τον Παβόν να βγαίνει με μυϊκό τραυματισμό εκτός και να περνάει στη θέση του ο Μπενεντέντο.

Μπορεί μέχρι εκείνο το σημείο η Ρίβερ να ήταν η κυρίαρχος του ματς, αλλά μια ατομική ενέργεια του Ραμόν Άμπιλα θα έβαζε τη Μπόκα μπροστά στο σκορ στο 34’.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ αφού στο 36’ ο Πράτο βγήκε απέναντι από τον Ρόσι, έκανε το διαγώνιο σουτ και ισοφάρισε σε 1-1 «παγώνοντας» το Μπομπονέρα που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν στο πόδι.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν την εστία της Μπόκα, αλλά πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, ο Βίγια εκτέλεσε φάουλ, Μπενεντέντο έπιασε μια γυριστή κεφαλιά και την έστειλε στην εστία για το 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, κάνοντας τους φίλους της ομάδας να παραληρούν.

Η Ρίβερ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και στο πρώτο, ο Μαρτίνεθ εκτέλεσε ένα πανέμορφο φάουλ, ο Πράτο με τον Ιζκέρδο πετάχτηκαν για την κεφαλιά, με τον αμυντικό της Μπόκα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2 στο 62’

Το δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο δεν είχε καλό ρυθμό,  ούτε αρκετές φάσεις, πέρα από το γκολ και μια καλή στιγμή για τη Μπόκα.

Στο 89’ ο Τέβεζ έβγαλε απέναντι από τον Αρμάνι τον Μπενεντέντο, αλλά ο Αργεντινός κίπερ έκανε μια μεγάλη απόκρουση και κράτησε το 2-2

Σκόρερ: 34’ Άμπιλα, 45+1’ Μπενεντέντο – 36’ Άμπιλα, 62’ αυτ. Ιζκέρδο

Κίτρινες: 37’ Χάρα, 44’ Βίγια, 48’ Άμπιλα – 67’ Κάσκο, 76’ Μπορέ

Κόκκινες:

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ (Γκιγιέρμο Μπάρος Σκελότο): Ρόσι, Χάρα (83’ Μπουφαρίνι), Ιζκέρδο, Μαγαλιάν, Ολάσα, Νάντεζ, Μπάριος, Πέρεζ, Βίγια (73’ Τέβεζ), Παβόν (27’ Μπενεντέντο), Άμπιλα

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ ( Μαρσέλο Γκαγιάρδο): Αρμάνι, Μοντιέλ, Μαϊντάνα, Λούκας Μαρτίνεθ (58’ Φερνάντεζ), Πινόγια, Κάσκο, Παλάσιος, Πέρεθ (75’ Ζουκουλίνι), Μαρτίνεθ (77’ Κιντέρο), Μπορέ, Πράτο