Super Cup Ισπανίας: Θριαμβεύτρια η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Αθλέτικ Μπιλμπάο και κατέκτησε το Super Cup Ισπανίας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 2-0 στο τελικό του Super Cup Ισπανίας και κατέκτησε το τρόπαιο απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Μόντριτς και Μπενζεμά.

Με την κατάκτηση του τροπαίου η Ρεάλ έφτασε τις 12 κατακτήσεις και υπολείπεται μόλις μία από την Μπαρτσελόνα που έχει 13 και είναι πρώτη στην λίστα με τις περισσότερες κατακτήσεις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ρεάλ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Αθλέτικ να είναι πιστή στην αμυντική της λειτουργία και να προσπαθεί με αντεπιθέσεις.

Ενδεικτικό είναι πως η πρώτη φάση του ματς ήρθε στο 18ο λεπτό με το διαγώνιο σουτ του Μπενζεμά που ανάγκασε τον Σιμόν να πέσει στην γωνία του και να παραχωρήσει κόρνερ ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Ισπανός Κίπερ είχε απάντηση και στο μακρινό σουτ του Κασεμίρο.

Τρίτη και φαρμακερή αυτή την φορά για την Ρεάλ Μαδρίτης που άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό με το υπέροχο πλασέ του Μόντριτς που κατέληξε στα δίχτυα χωρίς να αφήσει περιθώρια στον Σιμόν να κάνει κάτι.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είχε την ευκαιρία να απαντήσει πριν την λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45′ όμως το σουτ του Σάνσετ πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά.

Οι Καστιγιάνοι έκαναν δύο τα τέρματα τους στο 52ο λεπτό με δράστη τον Καρίμ Μπενζεμά. Ο Γάλλος επιθετικός της Βασίλισσας δοκίμασε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γεράι και καθ’ υπόδειξη του VAR ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπενζεμά ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Σιμόν που έπεσε σωστά.

Στην συνέχεια, η Ρεάλ άφησε την κατοχή στην Μπιλμπάο και οι Βάσκοι προσπαθούσαν να απειλήσουν την εστία του Κουρτουά όμως ο Βέλγος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ωστόσο, η Αθλέτικ έχασε πέναλτι στο 89ο λεπτό με τον Γκαρσία.

Ο Σεράνο σέντραρε από τα αριστερά, ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά που κατέληξε στο χέρι του Μιλιτάο, ο ρέφερι πήγε στο μόνιτορ και έδωσε πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον Μιλιτάο, ο Γκαρσία εκτέλεσε την έσχατη των ποινών στο κέντρο της εστίας και ο Κουρτουά με τα πόδια απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Σκόρερ: 38′ Μόντριτς, 52′ Μπενζεμά

Κίτρινες: 77′ Γκαρσία, 90′ Γεράι

Κόκκινη: 89′ Μιλιτάο

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Λούκας(91′ Νάτσο), Κρόος, Μόντριτς, Καζεμίρο, Βινίσιους(86′ Μαρσέλο), Ροντρίγκο(64′ Βαλβέρδε), Μπενζεμά

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Σιμόν, Ντε Μάρκος, Γεράι, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα( 58′ Μπερτσίτσε), Μπερενγκέρ (46′ Ν. Γουίλιαμς), Γκαρθία, Θαράγα (58′ Βέσγκα), Μουνιαΐν (81′ Σεράνο), Σάνσετ (58′ Γκαρσία), Ι. Γουίλιαμς