Super League: «Αυτοκτόνησε» η Λαμία

Τάσεις “αυτοκτονίας” για τη Λαμία που δέχτηκε την ήττα από τον Ιωνικό

Η Λαμία ηττήθηκε με 0-1 από τον Ιωνικό στο “Αθανάσιος Διάκος”, για την 4η αγωνιστική των playouts της Super League 1.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Μάντζης στο 31ο λεπτό.

Η ομάδα της Φθιώτιδας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα της έδινε.. αέρα 4 βαθμών από τον τελευταίο Απόλλωνα Σμύρνης. Πλέον είναι στο +1 από την «Ελαφρά Ταξιαρχία» και βρίσκεται ακόμα σε κίνδυνο για να υποβιβαστεί.

Η ομάδα του Τζανλούκα Φέστα παρέμεινε στην 13η θέση με 21 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Απόλλωνα, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε των playouts και όπως όλα δείχνουν θα κριθούν στη μεταξύ τους αναμέτρηση που θα ακολουθήσει.

Δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δυο ομάδες, θέλοντας να κυριαρχήσουν. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν αρκετά και στο 31ο λεπτό ο Μάντζης άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 0-1. Στο 31΄ ο Λένις πήρε τη μπάλα και με σέντρα ακριβείας έδωσε την ευκαιρία στον Μάντζης να “γράψει” με κεφαλιά το 1-0.

Χαμένη ευκαιρία με τον Άοσμαν τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Τζανετόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Λαμία ήρθε στο 49ο λεπτό με την προσπάθεια του Μπεχαράνο, όπου η μπάλα κατέληξε άουτ.

Πολλές προσπάθειες της Λαμίας στην εστία του Ιωνικού χωρίς αποτέλεσμα. Στο 66΄ ο Ιωνικός πέτυχε και δεύτερο τέρμα με διπλή προσπάθεια του Λένις, αλλά μετά τον έλεγχο της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι ο σκόρερ των Νικαιωτών βρήκε δίχτυα από θέση οφσάιντ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλξε κάτι με τη Λαμία να δέχεται την ήττα με 0-1.

Κίτρινες: Μπεχαράνο, Τζανδάρης – Βαλεριάνος, Μύγας, Σάντσες, Άοσμαν

Λαμία (Φέστα): Σαράνοβ, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες, Μανούσος (75΄ Μπανγκουρά), Καραμάνος (59΄ Βέλλιος), Σιμόν (75΄ Προβυδάκης), Μπεχαράνο (64΄ Ελευθεριάδης), Βύντρα (46΄ Τιρόνε), Λούκας

Ιωνικός (Μακρής): Χουτεσιώτης, Άοσμαν, Ντάλσιο (61΄ Κιάκος), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάντσες, Ρομαό, Κάνιας, Λένις (85΄ Γκοτσούλιας), Μάντζης (60΄ Τουράμ)