Super League: Διέλυσε τον Ατρόμητο ο Παναθηναϊκός

Άνετη νίκη του Παναθηναϊκού που διέλυσε με “5άρα” τον Ατρόμητο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 5-0 τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο, για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Super League 1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής τον Τζούριτσιτς, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ και είχε και μία ασίστ, Οι Σπόραρ με πέναλτι Παλάσιος και Γερεμέγεφ σημείωσαν τα άλλα τέρματα των «πρασίνων». Από μία κόκκινη κάρτα για κάθε ομάδα με τις αποβολές του Ασεμέδο για την ομάδα του Περιστερίου και τον Ζέκα για τους γηπεδούχους.

To “Τριφύλλι” ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς και στο -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ενώ οι Περιστεριώτες παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και έχει μόλις 3β.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με γκολ στο 3ο λεπτό, ο Μλαντένοβιτς σέντραρε απ’ τα αριστερά και ο Τζούριτσιτς με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Στο 11’ από λάθος του Βαγιαννίδη έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Βέργος βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε με τη μία, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ απ’ το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στο 33’ ήρθε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Ο Τζούριτσιτς έκλεψε την μπάλα λίγο κάτω απ’ τη μεσαία γραμμή και πέρασε τον Τζαβέλλα, σήκωσε το κεφάλι και είδε δεξιά τον Παλάσιος κι ο Αργεντινός με σουτ από πλάγια θέση, έστειλε την μπάλα  για δεύτερη φορά, κάνοντας το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι επιθετικός κι έχασε άλλες δύο ευκαιρίες με τον Βέρμπιτς σε διάστημα δύο λεπτών (36’-37’), ενώ στο 44’ από βαθιά μπαλιά του Ρουμπέν, ο Παλάσιος έφυγε στην κόντρα κι ανατράπηκε καθαρά απ’ τον Ασεβέδο την ώρα που πάτησε το πόδι του στη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Μετά από υπόδειξη του VAR, έδειξε την παράβαση, αποβάλλοντας τον στόπερ του Ατρόμητου. Ο Σπόραρ στο 45’+1’ ανέβαλε την εκτέλεση κι ευστόχησε κάνοντας το 3-0, σημειώνοντας το πρώτο εφετινό τέρμα του στη Super League και 5ο συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε την πίεση, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να χρησιμοποιεί για πρώτη φορά φέτος και τον Ζέκα (μπήκε στο 58’ στη θέση του Βιλένα κι ο Σένκεφελντ του έδωσε το περιβραχιόνιο), ο οποίος φόρεσε ξανά τη φανέλα του «τριφυλλιού» για πρώτη φορά μετά από τις 27 Αυγούστου 2017.

Στο 60’ ο Τζούριτσιτς «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο ματς, όταν από λάθος της άμυνας του Ατρόμητου, ο Σπόραρ έκλεψε την μπάλα και την «πάτησε» στον Σέρβο μεσοεπιθετικό.  Ο τελευταίος οποίος είδε την πρώτη προσπάθειά του να κόβεται απ’ τους στόπερ, αλλά στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε πάνω του και κατέληξε στα δίχτυα του Τσιντώτα για το 4-0.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να σημειώσει το γκολ της τιμής κι έφτασε κοντά στο 71’ με τον Αντζιέλσκι, ο οποίος έκανε ωραία ατομική ενέργεια και σούταρε έξω απ’ την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 85’ έμεινε με δέκα παίκτες κι ο Παναθηναϊκός, καθώς ο Ζέκα έκανε ένα πάρα πολύ άτσαλο κι επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Κεσχρίντα κι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γερεμέγεφ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ, έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Παλάσιος (5-0).

Κίτρινες: – 44’ Έντερ Γκονζάλες

Κόκκινες: 85’ Ζέκα – 45’ Ασεβέδο

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης (79’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Γεντβάι (58’ Αράο), Μλαντένοβιτς, Ρουμπέν, Βιλένα (58’ Ζέκα), Παλάσιος, Τζούριτσιτς (79’ Ιωαννίδης), Βέρμπιτς, Σπόραρ (69’ Γερεμέγεφ).

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Τσιντώτας, Κεσχρίντα (88’ Κιβρακίδης), Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Έντερ Γκονζάλες (57’ Φριντιγιόνσον), Έρλινγκμαρκ, Γιουμπιτανά (46’ Ιμερέκοφ), Καμαρά, Βαλένσια (69’ Κουέν), Βέργος (68’ Αντζιέλσκι).