Super league: Επιστροφή στις νίκες για τον Παναιτωλικό

Ο Παναιτωλικός χαμογέλασε ξανά στην Κρήτη επί του ΟΦΗ.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των play out της Super League, ο Παναιτωλικός νίκησε 0-1 τον ΟΦΗ χάρη στο γκολ του Νίκου Βέργου. Με τον Παναιτωλικό να πετυχαίνει την πρώτη του νίκη στα play out

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά στο ματς απειλώντας μόλις στο 3′. Ο Διαμαντής έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ακολούθησαν δύο καλές ευκαιρίες για τους Κρητικούς. Στο 10′ ο Φελίπε έκανε το σουτ από τα αριστερά, αλλά ο Ανέστης μπλόκαρε την μπάλα ενώ στο 17′ ο Φελίπε έκανε το σουτ, ο Ανέστης απέκρουσε και στη συνέχεια ο Λάμπρου σκόραρε από κοντά αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ.

Ο “Τίτορμος” δημιούργησε τη μοναδική φάση του στο πρώτο μέρος στο 32′ με το άστοχο σουτ του Βέργου.

Ο Παναιτωλικός των πολλών απουσιών στην επανάληψη μπήκε βελτιωμένος χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 49′ με την κεφαλιά του Βέργου

Λίγο αργότερα ο Έλληνας φορ που ήταν ιδιαίτερα κινητικός τελικά βρήκε το γκολ στο 53′ έπειτα απο αντεπίθεση.

Στη συνέχεια του αγώνα ο ΟΦΗ ανέβασε ρυθμούς ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης χάνοντας σπουδαία ευκαιρία στο 71′, με το σουτ του Μπαλογιάννη από τα αριστερά στην περιοχή να φεύγει άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Νέιρα δεν βρήκε στόχο από πλεονεκτική θέση. Στο 78′ ο Κορνέλιους σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ, ενώ ο Ανέστης στο 84′ κράτησε όρθια την ομάδα του, αποκρούοντας το σουτ του Στάικου.

Αν και ο ΟΦΗ πίεσε ως το τέλος δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ , χάνοντας τεράστια με τον Νέιρα.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Διαμαντής, Βούρος, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Νέιρα, Μπουζούκης, Τσιλιανίδης, Λάμπρου και Φελίπε.

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα, Αντούνες, Φλόρες, Μόρσεϊ, Ντουάρτ, Μεντόσα και Βέργος.