Super League: Γλύτωσε τα αλώνια ο Παναιτωλικός

Παρέμεινε στην κατηγορία ο Παναιτωλικός, που κέρδισε την Ξάνθη στο Αγρίνιο, χάρη στο γκολ του Βέργου

Ο Παναιτωλικός νίκησε με 1-0 την Ξάνθη στο Αγρίνιο και σε συνδυασμό με το εκτός έδρας γκολ του πρώτου αγώνα παρέμεινε στην Σούπερ λιγκ 1.

Το νικητήριο τέρμα σημείωσε στο 83ο λεπτό ο Βέργος, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αντιμετωπίζοντας την σφιχτή άμυνα των ακριτών.

Στο 19’ ο  Μεντόσα απείλησε την Ξάνθη απαντώντας στις ευκαιρίες του Έμπερτ (10’ και 15’)’ . Προς το τέλος ο «τίτορμος» έκανε αισθητή την παρουσία του με τους Μεντόσα, Ντουάρτε και Βέργο αλλά στάθηκαν άτυχοι.

Στην επανάληψη η ομάδα του Δέλλα πάτησε λίγο το γκάζι απειλώντας  εκ νέου με τους Μεντόσα και  Βέργος, όσο περνούσαν τα λεπτά οι Αγρινιώτες γίνονταν πιο απειλητικοί  δείχνοντας πως θέλουν το γκολ.

Στο 81′ ήταν η στιγμή που στιγμάτισε τον αγώνα καθως ο Παπάζογλου μετά από στατική μπάλα έκανε χέρι στην περιοχή με τον Ευαγγέλου να σφυρίζει σωστά πέναλτι. Βέργος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0, στο 83′. Μετά το γκολ η Ξάνθη βγήκε μπροστά αλλα ο Έμπερτ δεν μπόρεσε να κόψει τα χαμόγελα των Αγρινιωτών που παρέμεναν στην μεγάλη κατηγορία.

Κίτρινες: Μαλης, Ταχάρ, Βέργος, Ντίας, Κνετ – Μικελτάτζε, Δημούτσος, Θυμιάνης, Πανητελιάδης

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Περέιρα (78΄ Μάζουρεκ), Εντινγκά, Ταχάρ (59΄ Ματσόλα), Ντίας, Μπαρμπόσα, Βέργος (87΄ Βάντερσον), Μεντόσα.

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς (85΄ Ντίνας), Παντελιάδης, Δημούτσος (85΄ Τέσιγια), Βέρκερ , Έμπερτ, Μικελτάτζε (64΄ Τάτος, 78΄ Σρόιγεν), Σιατραβάνης, Τ. Παπάζογλου (65΄ Θυμιάνης).