Στην Ligue 1 και του χρόνου η Ναντ

Ήττα… παραμονής στο Σαμπιονά για την Ναντ από την Τουλούζ

Μπορεί η Τουλούζ να έφυγε νικήτρια με 0-1 από το «Μποζουάρ» κόντρα στην Ναντ, ωστόσο τα «καναρίνια» πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο της παραμονής μετά το 1-2 του πρώτου αγώνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το μοναδικό τέρμα, που εν τέλει δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους πέτυχε με κεφαλιά στο 62ο λεπτό ο Μπαγιό. Η Τουλούζ ήθελε νίκη με δύο τουλάχιστον γκολ διαφορά για να πάρει αυτή το «εισιτήριο» για την Ligue 1 τη νέα σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, ύστερα από την αποβολή του Ενγκομό με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 87ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και έτσι η Ναντ κατάφερε και κράτησε την θέση της στην κορυφαία κατηγορία της Γαλλίας.