Super League: Ισόπαλοι Λεβαδειακός-Αστέρας Τρίπολης

«Μοιρασιά» βαθμών στη Λιβαδειά μεταξύ του Λεβαδειακού και του Αστέρα Τρίπολης

Ο Λεβαδειακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης, για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν στο «Λάμπρος Κατσώνης», στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Super League 1.

Το σκορ άνοιξε η ομάδα της Βοιωτίας στο 48΄ με τον Λιάγκα, για να ισοφαρίσουν οι Αρκάδες έξι λεπτά αργότερα με τον Καστάνιο.

O αγώνας:

Στα πρώτα λεπτά του ματς ο Αστέρας ήταν πιο ζωηρός, αλλά ο δυνατός αέρας στη Λιβαδειά επηρέαζε το ματς.

Η ομάδα της Λιβαδειάς άρχισε να ανεβαίνει και στο 13ο λεπτό ήρθε η πρώτη τελική των γηπεδούχων στο ματς με τον Μπελμόντ.

Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός και γίνανε πολλά λάθη στο κέντρο, με την μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου να έρχεται στο 34ο λεπτό για τον Λεβαδειακό.

Τρία λεπτά αργότερα ο Δούμτσιος καθυστέρησε και έχασε τετ α τετ.

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με τον Λεβαδειακό να δημιουργεί τις καλύτερες φάσεις του ματς.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 48΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουτίνιο, ο Λιάγκας με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Βοιωτούς (1-0).

Ο Αστέρας άρχισε να πιέζει και στο 54ο λεπτό το ματς ήρθε στα «ίσια» με γκολ προβολή του Καστάνιο (1-1).

Στο 78ο λεπτό ο Τσιριγώτης έχασε τρομερή ευκαιρία να δώσει στον Λεβαδειακό το προβάδισμα.

Στο 85ο λεπτό ο ρέφερι έδωσε πέναλτι στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά μετά από έλεγχο του VAR διαπιστώθηκε ότι η παράβαση ήταν εκτός περιοχής. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: Μπελμόντ, Δούμτσιος, Γκαρντάφσκι, Κωνσταντινίδης,

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Βινίσιους, Χάμοντ, Λιάγκας, Παναγιώτου(89’ Μπαχανάκ), Μεχία(59’ Τσιριγώτης), Λούα Λούα(89’ Ρέγκις), Μπελμόντε, Δούμτσιος(59’ Βρακάς),Μουτίνιο(69’ Σκβάρκα)

Αστέρας Τρίπολης (Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Αλβάρες, Στάνκο, Ντομίνγκεζ(46’ Μπαρτόλο), Μπερτόλιο(73’ Μπαράλες), Ριέρα(46’ Γκαρντάβσκι), Τιλίκα, Μπενίτο(59’ Κρέσπι)