Eredivisie: Νικήτρια στo ντέρμπι η Αϊντχόφεν

Με το τέρμα του Ομπίσπο στο 83′, η Αϊντχόφεν επικράτησε της Φέγενορντ σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου.

Σε ένα ματς που προσέφερε γκολ, θέαμα και ιδιαίτερες συγκινήσεις, η Αϊντχόφεν επικράτησε με 4-3 της Φέγενορντ εντός έδρας και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 18β, ενώ η φιλοξενούμενη παρέμεινε στους 16β μετά την 7η αγωνιστική.

Η Φέγενορντ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ιντρίσι στο 3ο λεπτό. Η απάντηση decide hoven της Αϊντχόφεν ήταν άμεση, αρχικά έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Μπρέθγουειτ και εν συνεχεία πήρε το προβάδισμα με τον Γκάκπο στο 25ο λεπτό. Παρόλο που η Αϊντχόφεν φαινόταν να έχει το momentum η φέγενορντ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον ντανίλο στο 42ο λεπτό.

Δύο λεπτά μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Τιλ. Όμως η ομάδα του Ρότερνταμ έκανε το 3-3 στο 73ο λεπτό με τον Κοκτσού. Εν τέλει η Αϊντχόβεν πήρε το τρίποντο με το τέρμα του Ομπίσπο στο 83ο λεπτό και βρίσκεται στην πρώτη θέση με ένα βαθμό πάνω από τον δεύτερο Άγιαξ.