Super League: Ήττα για τη Λαμία, Ζωντανός για εξάδα ο ΠΑΣ

Ζωντανός στη μάχη για τα πλέι οφ ο ΠΑΣ Γιάννινα, σε αντίθεση με τη Λαμία που βρίσκεται στις θέσεις μπαράζ

Η Λαμία ηττήθηκε με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες, στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Ο Πίρσμαν στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε το γκολ της νίκης για τους Γιαννιώτες και βρίσκονται στο -1 από τον Αστέρα και περιμένουν πλέον την εκδίκαση της έφεσής τους την Τετάρτη (02/03).

Aπό την άλλη, η ομάδα της Φθιώτιδας γνώρισε την 6η σερί ήττα της στο πρωτάθλημα κι έπεσε πλέον στη 13η θέση που (μετά και το τέλος των play outs) οδηγεί στο μπαράζ παραμονής.

Το πρώτο ημίχρονο στους Ζωσιμάδες, καμία από τις δυο ομάδες δεν είχε καλές στιγμές με τον αγωνιστικό χώρο να είναι βαρύς λόγω της βροχής.

Στο 22ο λεπτό ο Ταϊρόν ήταν άστοχος ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Σαραμαντάς ενώ έδωσε στον πρώτο αυτός δεν το αξιοποίησε.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Πίρσμαν με ένα καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Γκαραβέλη. Ο Πίρσμαν επωφελήθηκε από τις κόντρες μέσα στην περιοχή και μετά από πολύ ωραίο «τσίμπημα» της μπάλας από τον Ντομίνγκεθ, με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Γκαραβέλη, κάνοντας το 1-0 για τους Γιαννιώτες.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο δεύτερο ημίχρονο έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του με τον Μορέιρα να στοχεύει κατευθείαν τον τερματοφύλακα της Λαμίας,

Στο 74’ ο ΠΑΣ έχασε απίστευτη ευκαιρία για να «καθαρίσει» το ματς. Ο Περέα απέφυγε με όμορφο τρόπο τον Αντέτζο, διέσχισε το μισό γήπεδο μέχρι την περιοχή κι έδωσε στον Μορέιρα, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκαραβέλη, που με ενστικτώδη επέμβαση, έσωσε τη Λαμία.

Στο 79’ ο Προβυδάκης έκανε τη σέντρα κι ο Εραμούσπε δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα. Αυτή στρώθηκε στον Μπεχαράνο, ο οποίος από κοντά νικήθηκε απ’ τον Λοντίγκιν.

Στο τριτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντέτζο με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα προς την εστία, ωστόσο ο Λοντίγκιν μπλόκαρε ξανά, χαρίζοντας το υπερπολύτιμο τριποντο στην ομάδα του

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκέντσογλου, Προβυδάκης, Κάργας, Περέα,

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Καραχάλιος(72’ Μορέιρα), Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ(82’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Περέα(87’ Παντελάκης)

ΠΑΣ Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Λούκας, Μαζουλουξής(46’ Μπανγκουρά), Προβυδάκης, Σαραμαντάς(62’ Μαρτίνες), Μπεχαράνο, Γκέντσογλου(54’ Νούνιες), Ταϊρόν, Βέλλιος(54’ Αραμπούλι), Τσούκαλος