Super League: Ήττα για τον Παναιτωλικό στα Γιάννενα, «ανάσα» για τον ΠΑΣ

Ανάσανε «βαθμολογικά» ο ΠΑΣ Γιάννινα, συνεχίζεται η κατηφόρα για τον Παναιτωλικό

Για την 4η αγωνιστική των playout της Super League, ο Παναιτωλικός έχασε με 3-2 στους «Ζωσιμάδες» με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Το ματς είχε μεγάλη ένταση με δύο ανατροπές και δύο πέναλτι.

O αγώνας:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας την πρώτη τελική στο ματς στο 8’ με τον Παμλίδη ο Ανέστης μπλόκαρε τη μπαλα.

Στο 12’ η προσπάθεια του Τζίνο κατέληξε στον Ανέστη και στο 14’ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Ροσέρο να κάνει το 1-0.

Στο 24’ ο Παναιτωλικός έφερε το ματς στα ίσα, όταν από λάθος της άμυνας, ο Ξενιτίδης γύρισε προς τον Χουάνπι, ο οποίος πλάσαρε ωραία έξω απ’ την περιοχή και ισοφάρισε σε 1-1.

Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες μπήκαν καλύτερα και «γύρισε» το σκορ στο 56’ με τον Καρέλη, κάνοντας το 1-2.

Η απάντηση του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν άμεση. Ο Παμλίδης σούταρε, ο Μλάντεν χρησιμοποίησε το χέρι του για να απομακρύνει την μπάλα και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Εραμούσπε εκτέλεσε, αλλά δε νίκησε τον Ανέστη και στην ίδια φάση η μπάλα στρώθηκε στον Παμλίδη, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2.

Οι Ηπειρώτες στο 74’ είχαν δοκάρι με τον Εραμούσπε. Μετά την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον στόπερ του ΠΑΣ, ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα (76’) ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR, έδειξε ξανά την άσπρη βούλα. Ο Εραμούσπε ανέλαβε ξανά την ευθύνη της εκτέλεσης (παρά την αστοχία του στη φάση του 62’) κι αυτή τη φορά ευστόχησε, κάνοντας το 3-2 για τον ΠΑΣ Γιάννινα, το οποίο παρέμεινε ως το φινάλε.

Κίτρινες: Μπιλμπάο, Σόρια, Παμλίδης – Μλάντεν, Αναστασόπουλος, Αποστολάκης

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πήλιο, Ροσέρο (87’ Μπορταγκαράι), Γκίνο, Λιάσος, Μορέιρα (80’ Τζίμας), Μπάλαν, Παμλίδης.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον, Μλάντεν, Στάγιτς (68’ Αναστασόπουλος), Ντίας (85’ Σενγκέλια), Μάρτενσον, Χενιτίδης (71’ Ντουάρτε), Κολοβός (84’ Μπουζούκης), Χουάνπι (84’ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης.