Super League: «Καθάρισε» τον Ιωνικό ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος νίκησε τον Ιωνικό και τον κράτησε στη ζώνη του υποβιβασμού

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ο Ατρόμητος νίκησε στο Περιστέρι με 2-0 τον Ιωνικό στην πρεμιέρα των play out της Super League.

Σκόρερ των γηπεδούχων οι Καμαρά (19΄) και Έρλινγκμαρκ (90΄). Δοκάρι είχε ο Σεμπά.

Οι Νικαιώτες παραμένουν στη ζώνη υποβιβασμού, ενώ οι Περιστεριώτες ανέβηκαν πρώτοι στα πλέι αουτ με 32β.

Μετά από 19 λεπτά αγώνα και ενώ είχε μετρήσει ήδη μία χαμένη ευκαιρία στο 4΄ με τον Κλωναρίδη, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ, όταν ο Καμαρά πλάσαρε από κοντά και έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη δυο ευκαιρίες να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ (στο 30΄ με Ρομπάιγ και στο 33΄ με Γκονζάλες), χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός πίεσε ψηλά και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Γιαννιώτης κράτησε το μηδέν. Παρά τις διαδοχικές χαμένες ευκαιρίες των Νικαιωτών στο 61′, με τον Σεμπά που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Γιαννιώτης απέκρουσε το σουτ του Φαντιγκά.

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που χαμογέλασε και στο 90΄ «κλείδωσε» το «τρίποντο» με τον Έρλινγκμαρκ, ο οποίος με κεφαλιά μετά από κόρνερ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Ρομπάιγ, Ροτάριου – Ρομάο, Φαντιγκά, Καμπράλ

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κέσχριντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες (67′ Φριντγιόνσον), Καμαρά (80′ Κούεν), Έρλινγκμαρκ, Κλωναρίδης (46′ Ροτάριου), Τζαβίδας (58′ Κιάρτανσον), Ρομπάιγ (80′ Τζοβάρας).

Iωνικός (Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Βαλεριάνος, Μύγας, Ρομάο, Λοβέρα (55′ Μασάς), Σάκιτς, Φαντιγκά (73′ Μάνος), Κάνιας, Σεμπά (81′ Καμπράλ), Μαντζής