Super League: Μούδιασε στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός

Ανάσα για την Λαμία στο Αγρίνιο που μούδιασε τον Παναιτωλικό.

Για τα play out, ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 1-2 από την Λαμία. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, έχοντας τις περισσότερες ευκαιρίες, ωστόσο οι ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να δώσουν την νίκη στο Παναιτωλικό με τους Φθιώτες να εκμεταλλεύονται τις στιγμές που τους παρουσιάστηκαν.

Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά στο ματς και έχοντας διπλή ευκαιρία στο 28΄. Ο Ντέιμπι Φλόρες εξαπέλυσε έναν κεραυνό έξω από την περιοχή, η μπάλα όμως πήγε άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Νταγκό από κοντά απείλησε, όμως ο Σαράνοφ, απέκρουσε.

Δύο λεπτά μετά ο Καρέλης έκλεψε την μπάλα και βγήκε απέναντι από τον Σαράνοφ, ο οποίος τον σταμάτησε με εκπληκτική επέμβαση. Στο 44΄ ο Μαλής αποχώρησε από τον αγώνα με κλάματα, μετά τον τραυματισμό του στον Αχίλλειο, διαισθανόμενος προφανώς ότι η κατάστασή του είναι αρκετά σοβαρή.

Δευτερόλεπτα πριν το 45΄ η Λαμία προηγήθηκε με τον Μανούσο, ο οποίος με διπλή προσπάθεια και μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Παναιτωλικού νίκησε τον Ανέστη (1-0). Το 2-0 για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 77΄ με τον Ελευθεριάδη μετά από ωραία προσποίηση να “εκτελεί” τον Ανέστη, ενώ στο 82΄ ο Ντουάρτε μείωσε σε 1-2 για τους Αγρινιώτες.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής (44΄ Αποστολάκης), Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα (71΄ Αντούνες), Ντουάρτε, Μάρτενσον (71΄ Μπαρμπόσα), Μεντόσα, Φλόρες, Ντάγκο (81΄ Μόρσεϊ), Καρέλης (71΄ Βέργος)

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Λούκας, Αντέτζο, Σαραμαντάς, Μανούσος (63΄ Τιρόνε, 85΄ Προβυδάκης), Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά (46΄ Ελευθεριάδης), Ρόμανιτς (85΄ Τζανετόπουλος), Καραμάνος (80΄ Βέλλιος)