Super League: Νίκη “ανάσα” ο Βόλος – Απότομη προσγείωση ο Παναθηναϊκός

Οι Ολλανδοί Φαν Βέερτ του Βόλου και ο διαιτητής Χίγκλερ “σκότωσαν” τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 από τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο, για την 17η αγωνιστική της Super League 1.

Τα τέρματα του Βόλου πέτυχαν ο Φαν Βέερτ (34′, 76′) και ο Ορόζ (90+5′), ενώ για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς ο Παλάσιος με πέναλτι (90+3′). Δοκάρι είχαν με τον Τσοκάνη οι γηπεδούχοι, ενώ με δέκα παίκτες έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι από το 44′ λόγω της κόκκινης κάρτας του Σάντσες. Διαμαρτυρίες από τους “Πράσινους” για τον Ολλανδό διαιτητή, Χίγκλερ για την απόφαση της κάρτας.

Ο Βόλος επέστρεψε στις νίκες και πήρε βαθμολογική ανάσα, φτάνοντας τους 18β, ενώ το “Τριφύλλι” παρέμεινε στην 4η θέση με 26β και συνέχισε την κακή εικόνα στα εκτός έδρας, όπου μετράει μία νίκη σε 7 αγώνες!

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο, ενώ η ομάδα του Μπράτσου αγωνίζεται στην Τρίπολη με τον Αστέρα.

Δυνατά ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός και είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο 8ο λεπτό. Από τα αριστερά ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του αγώνα και πίεσαν τον Βόλο, ψάχνοντας το γκολ, αλλά ο Κότνικ και η άμυνα των γηπεδούχων άντεξαν στην πίεση.

Στο 30ο λεπτό το γυριστό σουτ του Αϊτόρ, από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κότνικ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Βόλος βρήκε το γκολ στο 34ο λεπτό. Ο Κώτσιρας κάνει το γύρισμα στον Μπρινιόλι, αλλά ο Φαν Βέερτ έκλεψε τη μπαλα και με εύστοχο πλασέ από πλάγια θέση, έκανε το 1-0.

Στο 36′ το “Τριφύλλι” έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Μακέντα δεν κατάφερε από κοντά να πλασάρει καλά και ο Κότνικ μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 44′ οι «Πράσινοι» έμειναν με δέκα παίκτες, με τον Σάντσες να πηγαίνει άτσαλα πάνω στον Μπαριέντος και τον διαιτητή να δείχνει την κόκκινη κάρτα. Αυστηρή η απόφαση του Ολλανδού διαιτητή, ο οποίος δεν συμβουλεύτηκε και το VAR.

Δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του Βόλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βόλος μπήκε με σκοπό να «παίξει» με τον χρόνο, ενώ η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία του Κότνικ.

Στο 72ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Τσοκάνη, μετά από εκτέλεση του Ορόζ.

Στο 76′ οι Βολιώτες πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Μετά από σέντρα από τα αριστερά του Ρεγκατέν, ο Φαν Βέερτ πρόλαβε τους Βέλεθ και Σένκεφελντ, ακούμπησε τη μπάλα όσο έπρεπε, για να αιφνιδιάσει τον Μπρινιόλι και να τη στείλει στα δίχτυα, για το 2-0.

Στη συνέχεια οι “Πράσινοι” έψαξαν το γκολ και το βρήκαν στο 90+3′ με εύστοχο πέναλτι του Παλάσιος (2-1).

Στο τελευταίο λεπτό (90+5′) ανέβηκε όλη η ομάδα ανέβηκε στα καρέ του Βόλου, με σκοπό το 2-2. Σε μία φάση η άμυνα των γηπεδούχων απομάκρυνε τη μπάλα και ο Ορόζ στην κόντρα, εκμεταλλεύτηκε τόσο την αδράνεια των αμυντικών του Παναθηναϊκού, όσο και την άστοχη έξοδο του Μπρινιόλι και με μακρινό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Κίτρινες: Μπαριέντος, Φεράρι – Παλάσιος, Χατζηθεοδωρίδης

Κόκκινες: Σάντσες

Βόλος (Μπράτσος): Κότνικ, Μπαρτόλο, Ρομέρο, Γκιουλέν, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (69′ Σοάρες), Ροσέρο, Ορόζ, Ρεγκατέν (84′ Τερεζίου), Φαν Βέερτ

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Λούντκβιστ (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Αλεξανδρόπουλος, Βιγιαφάνιες (84′ Πέρεθ), Παλάσιος, Αϊτόρ (70′ Βιτάλ), Μακέντα (70′ Ιωαννίδης)