Super League: Νίκη για τη Λαμία στη πρεμιέρα των πλέι άουτ

Mε πρωταγωνιστή τον Βέργο, η Λαμία πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα

Η Λαμία νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Αθανάσιος Διάκος», για την 1η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ 1.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Βέργος, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων. Με εννιά παίκτες τέλειωσε τον αγώνα η Λαμία με τις αποβολές των Ντε Βινσέντι και Μανούσου.

H ομάδα της Φθιώτιδας πλέον βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με δύο βαθμούς περισσότερους από τους ουραγούς Λεβαδειακό και Ιωνικό.

Στα πρώτα λεπτά του ματς και οι δυο ομάδες ήταν δραστήριες. Ο Βέργος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 9ο λεπτό, αλλά τρία λεπτά μετά έδωσε το προβάδισμα στην Λαμία, κάνοντας το 1-0. Ο Μαρτίνεθ επιχείρησε σουτ από μακριά, με την μπάλα να βρίσκει στον Μπακαδήμα και να αλλάζει πορεία. Ο Τσιντώτας προσπάθησε μάταια να ελέγξει και ο Βέργος που ακολουθούσε βρήκε εύκολα δίχτυα.

Το ματς συνεχίστηκε με πολύ δυνατές μάχες στο κέντρο του γηπέδου και τον ΠΑΣ Γιάννινα να ψάχνει την αντίδραση.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου τα Γιάννενα ήταν πιο επιθετικά, έχοντας πολλές προσπάθειες των Μορέιρα, Λιάσου και Μπακαδήμα, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε σταθερά.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Βέργος διπλασίασε τα τέρματά του και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι πλέον 2-0 υπέρ των Φθιωτών.

Στο 53ο λεπτό του αγώνα ο Ντε Βινσέντι δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε από τον αγώνα κι έτσι η Λαμία συνέχισε με δέκα παίκτες.

Ο Πας Γιάννινα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε. Ο ΠΑΣ είχε πρόβλημα στη δημιουργία και στο τελείωμα των φάσεων.

Στο 67΄ υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή μετά από πρόβλημα που προέκυψε με το VAR, ενώ το υπόλοιπο της αναμέτρησης κύλησε χωρίς ανατροπές για τους γηπεδούχους.

Στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Μανούσος.

Κίτρινες: Ντε Βιντσέτι, Μανούσος – Πήλιος, Μορέιρα, Τσιντώντας

Κόκκινες: Ντε Βινσέντι (40’ & 58’ ), Μανούσος( 88’ & 90+13’)

Λαμία: Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπάντα (70′ Σαραμαντάς), Μαρτίνεθ (66′ Σλίβκα), Τζανδάρης, Νούνιες (66′ Μπεχαράνο), Ντε Βινσέντι, Τσιλούλης (82′ Καραμάνος), Βέργος (82′ Μανούσος)

ΠΑΣ Γιάννινα: Τσιντώτας, Τσάβος (82′ Λώλης), Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίμας (66′ Λεό), Λιάσος (46′ Μπιλμπάο), Τζίνο, Μορέιρα (82′ Παμλίδης), Ριένστρα (58′ Ροσέρο), Μπάλαν