Super League: «Πάρτι» του Ιωνικού απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο εκπληκτικός Ιωνικός διέσυρε τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Νίκαια και τον στέλνει στη δεύτερη κατηγορία

Για την 5η αγωνιστική των playouts της Super League 1, ο Ιωνικός δεν λυπήθηκε τον Απόλλωνα Σμύρνης και τον διέσυρε με 5-1.

H «Eλαφρά Tαξιαρχία» έμεινε τέσσερις βαθμούς πίσω από την ομάδα της Φθιώτιδας και δεν της αρκεί πλέον ούτε η νίκη στο μεταξύ τους ντέρμπι παραμονής, την επόμενη εβδομάδα.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν στο 10ο λεπτό με το σουτ του Κιάκου που μάζεψε ο Σορτσάν.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Λένις έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Μάντζης έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 27ο λεπτό, ομάδα της Νίκαιας άνοιξε το σκορ. Ο δραστήριος Λένις πέρασε δύο φορές τον Βιτλή έκανε την σέντρα και ο Κιάκος με κεφαλιά νίκησε τον Σορτσάν.

Ο Κιάκος έδρασε και δεύτερη φορά στο 39ο λεπτό. Ο Ντάλσιο είδε τον Κιάκο στην περιοχή και ο Έλληνας μέσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Απόλλων δοκίμασε για πρώτη φορά τα αντανακλαστικά του Χουτεσιώτη στο 41ο λεπτό με το σουτ του Ντεντάκη.

Ο Απόλλων Σμύρνης μείωσε το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Ιωαννίδη. Ο Τσιλούλης κέρδισε κόρνερ, ο Μαρτίνες ανέλαβε την εκτέλεση και ο Ιωαννίδης με κεφαλιά έβαλα ξανά στο παιχνίδι την Ελαφρά Ταξιαρχία.

Στο 61ο λεπτό ο Ιωνικός έκανε το 3-1. Με τον Αοσμάν. Ο επιθετικός του Ιωνικού έκανε το σουτ και με δυνατό σουτ βρήκε δίχτυα.

Στην συνέχεια, ο Απόλλων προσπάθησε να βρει δίχτυα ωστόσο οι προσπάθειες των Σλίβκα και Ιωαννίδη βρήκαν νικητή τον Χουτεσιώτη.

Η χαριστική βολή δόθηκε στο 87ο λεπτό με το αυτογκόλ του Κάστρο που υπέγραψε τον θρίαμβο του Ιωνικού.

Το τελικό 5-1 έγραψε ο Καμπράλ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων που πλάσαρε ιδανικά τον Σορτσάν.

Σκόρερ: 27′,39′ Κιάκος, 61′ Αοσμάν, 87′(αυτ) Κάστρο, 93′ Καμπράλ – 49′ Ιωαννίδης

Κάρτες: 6′ Λένις, 79′ Τσιριγώτης – 66′ Ρόγκνε

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Τσιριγώτης, Άοσμαν (83′ Πλατέλλας), Ντάλσιο (71′ Γκουσούλιας), Βαλεριάνος, Σάντσες, Ρομαό, Κιάκος (84′ Βαφέας), Κάνιας, Λένις, Μάντζης

Απόλλων Σμύρνης: Σορτσάν, Ντεντάκης (46′ Μπαξεβανίδης), Βιτλής (46′ Τσιλούλης), Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Μαρτίνες (77′ Τσίμπσα), Φατιόν (86′ Λισγάρας), Σλίβκα, Ντάουντα (61′ Εμπακόγκου), Ιωαννίδης