Super League: Σωτήρια νίκη για τη Λαμία

Σημαντική νίκη για τα μπαράζ και την παραμονή στην κατηγορία πήρε η Λαμία στην Τρίπολη

Η Λαμία πήρε μια σπουδαία νίκη με 0-2 μέσα στην Τρίπολη επί του Αστέρα, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής των playouts της Σούπερ Λιγκ 1.

Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Μανούσος και ο Προβυδάκης που έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Λαμίας να σωθεί από τον υποβιβασμό και να διεκδικήσει την παραμονή της μέσω των μπαράζ.

H ομάδα της Φθιώτιδας αύξησε τη διαφορά από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης (συνετρίβη 1-5 από τον Ιωνικό) στους 4 βαθμούς.

Στα πρώτα λεπτά προσπάθησε η Λαμία να ανοίξει το σκορ χωρίς αποτέλεσμα. Ο Μπαράλες έκανε μια κεφαλιά στο 15ο λεπτό αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Μανούσος στο 45ο λεπτό έκανε το 0-1 με πλασέ απέναντι στον Τσιφτσή για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν δραστήριοι στο ξεκίνημα της επανάληψης, είχαν κάποιες φάσεις με τον Μπαράλες αλλά στη συνέχεια η Λαμία πήγε το παιχνίδι στα μέτρα της και χτυπώντας για δεύτερη φορά στο 80′.

Ο Προβυδάκης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με απευθείας εκτέλεση φάουλ, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένζα, Χριστόπουλος, Άλβαρες, Κανελλόπουλος (62΄ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Σόνι, Σίτο (82΄ Παπαδόπουλος), Μιχόπουλος (61΄ Μπενίτο), Μπαράλες.

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Μανούσος (85΄ Αραμπούλι), Ντελ Πίνο (65΄ Νούνιες), Καραμάνος (74΄ Ρόμανιτς), Σιμόν, Μπεχαράνο (85΄ Γκέντσογλου), Λούκας.