Super League: Πέρασε από τη Λαμία και πάτησε κορυφή ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έφυγε νικηφόρα από τη Λαμία και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 0-2 της Λαμίας στο “Αθ. Διάκος”, στο τελευταίο ματς της κανονικής περιόδου για την 26η αγωνιστική της Super League.

Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Τάισον και Μπάμπα σε ένα ματς, όπου οι παίκτες του ΠΑΟΚ χάσανε παρά πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ με μια εξαιρετική εμφάνιση του Κοσέλεφ. Έτσι, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ανέβηκε στην πρώτη θέση της κατάταξης μετά το… δώρο του Άρη στο ματς με την ΑΕΚ.

Οι Φθιώτες σφράγισαν την επιτυχημένη πορεία τους χωρίς τον Καρλίτος, καθώς πέρασαν στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας. Μεγάλο ήταν το χειροκρότημα των φιλάθλων της Λαμίας και για τον προπονητή της ομάδας, τον Λεωνίδα Βόκολο.

Από τα πρώτα λεπτά του ματς ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και πίεζε τους γηπεδούχους. Τεράστια ευκαιρία έχασε ο Μεϊτέ στο 12ο λεπτό του αγώνα που από το ύψος του πέναλτυ έστειλε την μπάλα άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα ο Κοσέλεφ έδιωξε δύσκολα την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ζίβκοβιτς.

Ο Σαμάτα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 25ο λεπτό σε κενή εστία.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση και ξαναχτύπησαν με τους Μέϊτε και Τόμας στο 51ο και 59ο λεπτό, αντίστοιχα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Την λύση για τους ΠΑΟΚ έφερε ο Τάισον στο 71ο λεπτό με ένα σουτ εκτός περιοχής, κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπάμπα διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Βορρά.

Κίτρινες: Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Κεντζιόρα, Α. Ζίβκοβιτς

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ (81′ Κοντονίκος), Κορνέζος, Τζανετόπουλος (81′ Βασιλαντωνόπουλος), Παπαδόπουλος, Νούνιες, Στάνκο, Μαρτίνεθ (29′ Τζανδάρης), Τσιλούλης, Μάλτσι (60′ Τσούκαλος), Σλίβκα

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (75′ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (84′ Τσιγγάρας), Κωνσταντέλιας (84′ Μουργκ), Τάισον, Α. Ζίβκοβιτς (75′ Ντεσπόντοφ), Σαμάτα (36′ Μπράντον)