Super League: Πρώτη νίκη στο σπίτι του ο Πανσερραϊκός

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Πανσερραϊκό που κέρδισε τη Λαμία

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε 2-0 της Λαμίας στις Σέρρες, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Ο Πανσερραϊκός έπαιξε για πρώτη φορά στο γήπεδο του μιας και λόγω εργασιών το προηγούμενο παιχνίδι εντός έδρας το έδωσε στο γήπεδο του ΠΑΟΚ.

Τα τέρματα των Άλεξιτς (66’) και Στάικου (70’)  έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία και ανέβηκε προσωρινά (έστω και με έναν αγώνα περισσότερο) στην 5η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα του Βόκολου έφτασε στους 5β και στην 8η θέση.

Η ομάδα των Σερρών προσπάθησε από την αρχή να πάρει το προβάδισμα μπαίνοντας καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Παρόλο που ο Πανσερραϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του παιχνιδιού, η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 25ο λεπτό με διπλή προσπάθεια από τη Λαμία. Ο Μαρτίνεθ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χόβαν και στη συνέχεια ο Καρλίτος.

Ο Πηλέας στο 32ο λεπτό έστρωσε πολύ όμορφα στον Πεταυράκη, ο οποίος ήταν ψηλά προωθημένος με τον δεύτερο να μην μπορεί να βρει την μπάλα όπως ήθελε για να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους.

Οι δυο ομάδες πήγανε στα αποδυτήρια χωρίς γκολ, με τον Πανσερραϊκό να καταγράφει περισσότερες επιθέσεις από την Λαμία αλλά για εκείνη ήταν πιο ουσιώδεις.

Στο 52ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία ο Πανσερραϊκός. Ο Άλεξιτς έκανε την κεφαλιά, μετά την φοβερή σέντρα του Μούργου, με τον Κοσέλεφ να διώχνει εξαιρετικά και να βγαίνει ο MVP της συγκεκριμένης φάσης.

Άλλη μια επέμβαση του Κοσέλεφ στο 61ο λεπτό από σουτ του Άλεξιτς.

Τελικά το σκορ κατάφερε να το ανοίξει ο Πανσερραϊκός στο 66ο λεπτό του αγώνα. Ο Άλεξιτς πήρε το ριμπάουντ από απόκρουση του Κοσέλεφ και έκανε το 1-0.

Η Λαμία έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έγιναν και πάλι επικίνδυνοι και με το μακρινό σουτ του Στάικου, έκαναν από μακριά το 2-0.

Η ομάδα της Λαμίας δεν έκανε καμία επιθετική προσπάθεια αξία καταγραφής στο δεύτερο μέρος του αγώνα και έφυγε ηττημένη από το γήπεδο Σερρών.

Κίτρινες: Στάνκο, Στάικος, Ακούνια

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Πηλέας(86’ Ντάνκερλούι), Δεληγιαννίδης, Ουεντραόγκο, Στάϊκος, Μούργος(64’Χατζηστραβός), Τομάς(45’ Μασκανάκης), Άλεξιτς(93’ Μπαΐροβιτς)

ΠΑΣ Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παούλαβετς, Στάνκο(64’ Σαντάνα), Νούνιες(79’ Τσιλιανίδης), Σλίβκα, Μαρτίνεθ(64’ Λόνγκο), Καρλίτος(84’ Ακούνια), Τσιλούλης(45’ Τόσιτς)