Super League: ΣΟΚ για Παναθηναϊκό και ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Για δεύτερο σερί αγώνα ο Παναθηναϊκός δέχεται την ανατροπή και την ήττα, αυτή την φορά από τον ΠΑΟΚ

O ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, για την 22η αγωνιστική της Super League 1.

Στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ το “Τριφύλλι” με τον Παλάσιος, αλλά ο “Δικέφαλος του βορρά” κατάφερε και πέτυχε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με τους Ίνγκασον (77′) και Σάστρε (87′.)

Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς και δεύτερη σερί με ανατροπή μετά από αυτή του ΟΦΗ.

Πλέον οι “Πράσινοι” έχουν 30β, βρίσκονται στην 6η θέση, κινδυνεύοντας να μείνουν εκτός 6άδας και Ευρώπης, ενώ οι Θεσσαλονικείς έχουν 44β και είναι σταθερά στη 2η θέση.

Με το… καλησπέρα ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και έκανε το 0-1 με τον Παλάσιος.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, πίεσαν και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Έφτασε κοντά στο 25ο λεπτό, μετά από σέντρα του Μουργκ, ο Τσόλακ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτσαν κοντά στο 0-2. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε σωτήρια. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αϊτόρ “τσίμπησε” τη μπάλα με τον Τσιγγάρα να τον βρίσκει, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR, ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι.

Στο 41ο λεπτό ο Λούντκβιτς τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Βιτάλ να περνάει στη θέση του.

Στο 45ο λεπτό ο Τσόλακ έπιασε το γυριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Μπρινιόλι. Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυνατά, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις στον κενό χώρο.

Στο 59′ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, όμως το σουτ του Μπίσεσβαρ από καλή θέση μέσα από την περιοχή, κατέληξε άουτ.

Στο 68′ νέα αναγκαστική αλλαγή για τους “Πράσινους”, καθώς ο Αλεξανδρόπουλος τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Αγιούμπ.

Στο 77′ η πίεση του ΠΑΟΚ απέδωσε καρπούς και έφτασε στην ισοφάριση σε 1-1. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Ζίβκοβιτς έκανε την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και ο Ίνγκασον από κοντά, έκανε το 1-1.

Στο 88′ η ομάδα της Θεσσαλονικής έφτασε στην ανατροπή και πέτυχε το 2-1. Ο Σάστρε με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με τη μπάλα στο σκάσιμο να περνάει τη γραμμή.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λετονός διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε ανατροπή του Μιτριτσα από τον Σάντσες το οποίο ανακάλεσε με την βοήθεια της εικόνας από το VAR.

Κίτρινες: Ίνγκασον, Κούρτιτς, Μίτριτσα, Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο – Αλεξανδρόπουλος, Βέλεθ, Ιωαννίδης, Μπρινιόλι, Πέρεθ, Σάντσες

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (64′ Μίτριτσα), Κούρτιτς (82′ Σβαμπ), Τσιγγάρας (64′ Σίντκλεϊ), Μουργκ (46′ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (64′ Άκπομ)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Αλεξανδρόπουλος (69′ Αγιούμπ), Ιωαννίδης (69′ Γκατσίνοβιτς), Σάντσες, Λούντκβιστ (41″ Βιτάλ), Ρούμπεν, Παλάσιος(80′ Καρλίτος), Αϊτόρ (80′ Χατζηγιοβάννης).