Χάντμπολ γυναικών: Κυπελλούχος Ελλάδος ο ΠΑΟΚ

Κυπελλούχος Ελλάδας για έκτη φορά στην ιστορία του και τέταρτη διαδοχική, αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ

Στον τελικό του Final 4 Χάντμπολ Γυναικών, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε ως τυπικά γηπεδούχος τον Ο.Φ.Ν. Ιωνίας, του οποίου και επικράτησε με 21-20, φτάνοντας στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος.

H τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Εμμανουέλα Tσικνάκη αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια (MVP) του τελικού.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες πάτησαν δυνατά, πορευόμενες ισόπαλες μέχρι το 3-3, οπότε και ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω στο σκορ με 3-5. Παρ’ ότι προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 4-5, η διαφορά των δύο γκολ διατηρήθηκε μέχρι το 6-8. Σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, οι «ασπρόμαυρες» έβγαλαν την αντίδρασή τους και με απλές διαδικασίες, ισοφάρισαν σε 8-8 και πήραν προβάδισμα τριών γκολ, 11-8, που ήταν και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στην επανάληψη, τα κορίτσια του Δικεφάλου άνοιξαν τη διαφορά στα +4 γκολ (12-8), ύστερα από εύστοχο σουτ της Χατζηπαρασίδου. Η εξέλιξη βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 13-13, οπότε και ο ΠΑΟΚ, με ένα σερί 3-0, πήρε και πάλι προβάδισμα 3 γκολ, διαμορφώνοντας το σκορ σε 16-13, ενώ η Γκρμπάρεβιτς άνοιξε τη διαφορά στα +4 γκολ (17-13) στο 46′. Παρά την αντίδραση των αντιπάλων με την ισοφάριση σε 17-17, η Γκρμπάρεβιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, με εύστοχο σουτ, γράφοντας το 18-17. Σε κερδισμένο πέναλτι, οι αντίπαλοι έφεραν και πάλι την ισοπαλία στο 18-18. Εξαιρετική ήταν η απόκρουση της Εμμανουέλας Τσικνάκη σε δεύτερο πέναλτι των αντιπάλων, με το 18-18 να παραμένει στο 54′ και την Γκρμπάρεβιτς στη συνέχεια, με γκολ, να διαμορφώνει το σκορ 19-18. Παρ’ ότι οι αντίπαλοι ισοφάρισαν και πάλι σε 19-19, το κερδισμένο πέναλτι που εκτέλεσε η Μαρία Χατζηπαρασίδου, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 20-19. Το προβάδισμα των +2 γκολ έδωσε η Γκρμπάρεβιτς στο 57′, με τους αντιπάλους να μειώνουν σε 21-20, ωστόσο, η συνέχεια βρήκε τον ΠΑΟΚ να έχει εξαιρετική παρουσία στην άμυνα και να φτάνει στη νίκη με 21-20, κατακτώντας τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδος 2022.

Στο διά ταύτα, ο ΠΑΟΚ, παρά τα εμπόδια που προσπάθησε να του βάλει ο αντίπαλος, δεν πτοήθηκε, φτάνοντας στην επάξια κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος 2022.

ΠΑΟΚ Mαteco – Ο.Φ.Ν.Ι.: 21-20

Ημίχρονο: 11-8

Αναλυτικά τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-2, 3-5, 5-7, 8-8, 11-8 (ημχ.), 13-10, 13-13, 16-13, 17-16, 18-18, 21-20

ΠΑΟΚ mαteco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 9, Μπατζαρακούδη, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 3, Χριστοφόρις, Καραχαρίση, Αμβροσιάδου, Τάκη, Σεβδίλη 1, Ζενέλη, Νίκολιτς 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάβτσεβιτς 3, Αργυροπούλου, Μπουράτο 1.

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μουρατίδου, Μανιά 5, Κοτρώτσιου, Ανδρίτσου, Κολλύρη, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 4, Κοντοστεργίου, Ντιμτσούδη, Χαριτίδη 1, Νταβίντοβιτς 3, Κωνσταντινίδου 3, Στουγιαννίδου 4