Super League: Τρίποντο για τον Παναιτωλικό πρωταγωνιστής ο Πέδρο Τορεχόν

Με τον Πέδρο Τορεχόν ο Παναιτωλικός νίκησε τον Πανσερραϊκό.

Για την 16η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός νίκησε τον  Πανσερραϊκό με 3-2. Οι Αγρινιώτες πήραν τεράστια βαθμολογική ανάσα.

Τα καναρίνια από το ξεκίνημα του αγώνα πίεζαν  όμως ο Πανσερραϊκός ήταν εκείνος που πήρε το προβάδισμα στο 15’ με τον Δεληγιαννίδη καθως εκμεταλλευτικέ την αδράνεια της άμυνας.

Στο 21’ το σουτ του Μπαλντασάρα πέρασε άουτ, ενώ στο 35’ ο Παναιτωλικός έφερε το ματς στα ίσα. Από καταπληκτική κάθετη πάσα του Λιάβα, ο Τορεχόν  βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Πανσερραϊκού και με ψύχραιμο αριστερό πλασέ νίκησε τον Χόβαν για το 1-1.

Στο 45’ ο Ντουάρτε έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι  απάντησαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, με τον Μούργο να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και τον Άλεξιτς να εκτελεί από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναιτωλικός στο 64’ με τον Τορεχόν χτύπησε για δεύτερη φορά τον Χόβαν. Τα «λιοντάρια» πέρασαν στην αντεπίθεση και στο 70’ ο Καπίνο ανέτρεψε τον Χατζηστραβό στην περιοχή, έπειτα από πολύ ριψοκίνδυνο γύρισμα του Μπρούνο Ντουάρτε με το κεφάλι. Στο επόμενο λεπτό (κι αφού η παράβαση επιβεβαιώθηκε κι από το VAR) ο Θυμιάνης έκανε το 2-2  από την άσπρη βούλα.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη δεν το έβαλαν κάτω και στο 84’ βρήκαν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Πέδρο Τορεχόν. Μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σενγκέλια ο Αργεντινός μέσος ήρθε πίσω απ’ την πλάτη της άμυνας του Πανσερραϊκού και με γυριστή κεφαλιά έκανε το τελικό το 3-2 .

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός  (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Μπρούνο Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Μπαλντασάρα (46’ Σενγκέλια), Χατζηθεοδωρίδης (90’+1’ Ξενιτίδης), Χουάνπι (23′ λ.τρ. Πέρες), Τορεχόν, Φρεντερίκο Ντουάρτε (75’ Μπελεβώνης), Καρέλης (75’ Ζοάο Πέντρο).

Πανσερραϊκός  (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Θυμιάνης, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης (46′ Αυλωνίτης), Σοφιανός (46′ Ουάρντα), Στάικος, Μορέιρα (90’ Μπαΐροβιτς), Χατζηστραβός, Μούργος (46′ Ντανκερλούι), Άλεξιτς (83’ Γούλερι).