Super League: «Ζωντανή» η Λαμία, υποβιβάστηκε ο Λεβαδειακός

Ο Λεβαδειακός υποβιβάστηκε μαθηματικά και πλέον την τελευταία αγωνιστική στο Ιωνικός-Λαμία θα κριθεί η παραμονή

Η Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Λεβαδειακό στο «Αθ. Διάκος», σε ένα πολύ κρίσιμο αγώνα παραμονής και για τους δυο, για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ 1.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Λαμία θα διεκδικήσει την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία την τελευταία αγωνιστική με τον Ιωνικό, σε αντίθεση με τον Λεβαδειακό που αποχαιρετά πρόωρα την Α’ Εθνική.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου το ερχόμενο Σάββατο (13/5) κοντράρεται με τον Ιωνικό στη Νεάπολη, σε ένα ματς «τελικός» στη μάχη της παραμονής, αφού τις δυο ομάδες χωρίζουν δυο βαθμοί, με τη Λαμία να έχει την πολυτέλεια να αγωνιστεί για δύο αποτελέσματα.

Ο Νίκας άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν και δοκάρι με τον Σακό στο 76′. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Μεδίνα στο 42′, αλλα λυτρώθηκαν στο 90+3′ με τον Τόσιτς.

O αγώνας:

Αρκετά δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι η ομάδα των Φθιωτών, απειλώντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα. Στο 28ο λεπτό ήρθε μεγάλη φάση για τη Λαμία, όταν ο Γκροφ απέκρουσε δυνατό σουτ του Νούνιεζ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Κοσταρικανός απείλησε ξανά την εστία του Λεβαδειακού, χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Μεδίνα κέρδισε πέναλτι από τον Παζ στο 40ο λεπτό. Ο Κολομβιανός μεσοεπιθετικός πήρε πάνω του την εκτέλεση, σούταρε με δύναμη στο κέντρο της εστίας, ωστόσο ο Ούγγρος τερματοφύλακας των Βοιωτών το απέκρουσε.

Πέντε λεπτά αργότερα κέρδισε ο Γιαννιώτας πέναλτι από τον Τζανδάρη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Νίκας, κάνοντας το 0-1 υπέρ του Λεβαδειακού.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μπαίνουν και οι δυο πολύ δυνατά στο ματς.

Στο 60ο λεπτό ο Σιμόν έχασε μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία, μη μπορώντας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά η φάση σταμάτησε για οφσάιντ.

Ο Σακό στο 72ο λεπτό είχε δοκάρι και έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Λεβαδειακού.

Η Λαμία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα σουτ του Τόσιτς που αποδείχθηκε σωτήρια αλαλγή για τους γηπεδούχους, αφού ισοφάρισε σε 1-1.

Κίτρινες: Νούνιες, Σιμόν, Στάνκο, Μανούσος – Μεχία, Μπελμόντ, Χάμοντ.

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμπάντα, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σλίβκα, Τζανδάρης (62’ Τσούκαλος), Νούνιες (55’ Τσιλούλης), Στάνκο, Μαρτίνεθ (69’ Τόσιτς), Μεδίνα (69’ Μανούσος).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Χάμοντ, Τσάπρας, Νίκας, Μεχία (90’+2’ Συμελίδης), Γιαννιώτας (90’+2’ Ντεντάκης), Γερεμέγεφ (46’ Σακό/83’ Μπελμόντ), Βρακάς (73’ Σαχπεκίδης), Λιάγκας, Παναγιώτου, Παζ.