Συναρπαστικό ματς, Πανιώνιος – ΟΦΗ 2-2

Στο πιο συναρπαστικό ματς της αγωνιστικής έως τώρα, Πανιώνιος και ΟΦΗ ήρθαν ισόπαλοι στη Νέα Σμύρνη με το “γεματο” 2-2.

Σκόρερ για τον γηπεδούχο Πανιώνιο οι Μασουρας(9’) και Σταυρόπουλος (44’), ενώ για τον ΟΦΗ δυο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (23’,26’) πέτυχε ο Νέιρα.

Σε γενικες γραμμές το αποτέλεσμα φαίνεται δίκαιο με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς και οι δυο προπονητές να βλέπουν τα προσωρινά αποτελέσματα της δουλειάς τους.

Από τη μία ο Ανιγκό, είδε έναν εξαιρετικό Κειτά να δεσπόζει στο κέντρο με τα τρεξίματα και τις ανάσες του και από την άλλη ο Νικος Παπαδόπουλος να βλεπει τον νεαποκτηθέντα, Νέιρα να κάνει ονειρεμένο ντεμπούτο με τα ασπρόμαυρα, πετυχαινοντας δυο τέρματα με το δεύτερο μάλιστα, εκτος απροόπτου, να είναι υποψήφιο για γκολ της αγωνιστικής.

O αγώνας:

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος, όμως αιφνιδιάστηκε όταν ο Μασούρας με όμορφο τελείωμα έκανε το 1-0 στο 9’.

Ο ΟΦΗ στη συνέχεια πήρε μέτρα στο κέντρο, δημιούργησε αξιολόγες φάσεις μπροστά από τα καρέ του Μανοΐλοβιτς και στο 23’ κατάφερε να ισοφαρίσει με το Νέιρα.

Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση έκανε το 1-2.

Οι Κρητικοί μετά το γκολ δεν επαναπαυθηκαν και συνέχισαν να δημιουργουν φάσεις για γκολ, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Κόντρα στη ροή του ματς, στο 44ο λεπτό ο Σπιριντονοβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Στρεζος έδιωξε πάνω στον Σταυρόπουλο, ο οποίος με κεφάλια έκανε το 2-2, στέλνοντας τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια του Σταδίου της Νέας Σμύρνης.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε, όπως εξελισσόταν το πρώτο,  με τον ΟΦΗ δηλαδή να απειλεί και πάλι με τον Νέιρα στο 59’.

Στη συνέχεια ο Πανιώνιος πήρε μέτρα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, βρήκε μια ισορροπία στην άμυνα και στο 80’ ο Μπανανα θα μπορούσε να χαρίσει το τρίποντο στους κυανερυρθρους, όμως έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία.

Κίτρινες: Ντουρμισάι, Σταυρόπουλος, Κότσιτς – Κοροβέσης, Κυριακίδης