Συνέχισε το αήττητο η Λίβερπουλ με την Λέστερ, καταιγιστική η Άστον Βίλα

Για την 8η αγωνιστική της Πρεμιερ Λιγκ ,η Λίβερπουλ συνέχισε το σερί των οχτώ νικών σε οχτώ αγώνες στο πρωτάθλημα καθως πήρε την νικη με 2-1 επί της Λέστερ στο «Ανφιλντ». Η  ουραγός του βαθμολογικού πίνακα Γουότφορντ έμεινε στην λευκή ισοπαλία 0-0 με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ . Στον Αγγλικό βορρά η Μπέρνλι νίκησε με 1-0 την Έβερτον. Στην μάχη των νεοφώτιστων, η Νόριτς ηττήθηκε με 1-5 από την Άστον Βίλα.

Λίβερπουλ – Λέστερ  2-1

Σε ένα παιχνίδι με έντονο ρυθμό οι «ρεντς» στα πρώτα λεπτά είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως όσο περνούσε ο χρόνος οι «αλεπούδες» προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι της χωρίς φοβηθεί τους γηπεδούχους.

Στο 13’ η Λίβερπουλ έκανε την πρώτη της  επίσκεψη με τον Μίλνερ να αστοχεί. Στο 26’ ο Λόβρεν έκοψε την επικίνδυνη σέντρα του Πρατ, δυο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Έβανς να κόψει την σέντρα του Άρνολντ. Παρόλο που η κατοχή της μπάλας άνηκε στην Λέστερ, η Λίβερπουλ ήταν αυτή που απειλούσε πιο ουσιαστικά με τους Μανέ και Φιρμίνο να είναι οι μαέστροι. Στο 40’ ο Μανέ άνοιξε το σκορ έπειτα από την πάσα του Μίλνερ. Αυτό το γκολ ήταν το 50 ο για τον Σενεγαλέζο επιθετικό.

Στην επανάληψη η ομάδα του Κλοπ μπήκε δυναμικά απειλώντας τον Σμάιχελ με τον Σαλάχ. Στο 56’ ο Μανέ έχασε σημαντική ευκαιρία να κάνει το 2-0. Στο 65’ ο Φιρμίνο αστόχησε, στο 66’ ο Άντριαν έσωσε την εστία του από τον Βάρντι. Στην συνεχεία Βαιναλτουμ και Ρόμπερτσον δεν μπόρεσαν διευρύνουν το σκορ καθως έπεσαν πάνω στον Σμάιχελ, Όσο περνούσαν τα λεπτά η Λίβερπουλ έριξε τον ρυθμό της με αποτέλεσμα η Λέστερ απειλήσει στο 73’ με τον Πρατ και λίγα λεπτά αργότερα ο Μάντισον στο 80’ έκανε το 1-1. Όμως η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ στις καθυστερήσεις πήρε το τρίποντο από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μίλνερ.

Γουότφορντ- Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-0

Μοιράστηκαν βαθμούς οι «σφήκες» με τις «λεπίδες» στο Βίκαρεϊτζ Ρόουντ.Οι γηπεδούχοι έχασαν τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες για να πάρουν την νίκη όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

Μπέρνλι- Έβερτον 1-0

Οι γηπεδούχοι στο 72’ άνοιξαν το σκορ με δράστη τον Χέντρικ και έστειλε την ομάδα του στην 4η θέση και στους 12 βαθμούς

Η Έβερτον που παραπαίει ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κόουλμαν στο 56’. Τα ζαχαρωτά είναι στην 17η θέση με έναν βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού .

Νόριτς- Άστον Βίλα 1-5

Οι χωριάτες ήταν καταιγιστικοί με την Νόριτς καθως πήραν την νίκη με 5-1 στο Κάροου Ρόουντ και σκαρφάλωσε στην 14η θέση της βαθμολογίας. Οι σκόρερς του θριάμβου της Άστον Βίλα ήταν οι Γουέσλεϊ (14’, 30’), Γκρίλις (49’), Χέριχεϊν (61’) και Λουίζ (83’). Τα καναρίνια το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-5  με τον Ντρίμιτς στο 88’.