Τα κατάφερε στο τέλος η Ξάνθη

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ξάνθη με 1-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Superleague.

Αν και ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο ματς στη Ριζούπολη και είχε αρκετές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να βρει το γκολ και η Ξάνθη στο 95’ κατάφερε να σκοράρει με τον Φοσερ, να πάρει τους τρεις βαθμούς και ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας!

Συνέχισε την παράδοσή της η ακριτική ομάδα που τον θέλει να φεύγει με το θετικό αποτέλεσμα από τις εντός έδρας αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό.  Ακυρωθέν γκολ είχαν στο πρώτο ημίχρονο οι «Πράσινοι».

Ο αγώνας

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Κολοβός έχασε τεράστια ευκαιρία, όμως η φάση ακυρώθηκε αφού ο Χατζηθεοδωρίδης βρισκόταν σε θέση οφσάιντ πριν βγάλει τη σέντρα στον επιθετικό του Παναθηναϊκού. Στο 12’ σούταρε ο Μπουζούκης, αλλά μπλόκαρε ο Αμπάντ.

Ο Ζαχίντ στο 23’, μετά από ωραία συνεργασία με τον Κουρμπέλη, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε αουτ. Έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε για οφσάιντ, ενώ χρησιμοποίησε και το VAR, για να το επιβεβαιώσει.

Η νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 32’ με τον Μπουζούκη, αλλά απέκρουσε ο Άμπαντ και ο Ντίρεσταμ έβγαλε σε κόρνερ τη μπάλα. Το κόρνερ το εκτέλεσε ο Μπουζούκης, ο Πούγγουρας πήδηξε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 53’ όταν ο Αμορίμ βρέθηκε απέναντι στον Διούδη, σούταρε αλλά η μπάλα βγήκε άουτ.

Η Ξάνθη έχασε τρομερή ευκαιρία στο 89’ όταν ο Αμορίμ έκανε την πάσα στον Στάρτζεον και αυτός με τη σειρά του στον Φοσέ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη.

Στο 93’ ο Φοσέρ σκόραρε, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ. Στη συνέχεια ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR, μέτρησε το γκολ και η Ξάνθη πήρε τη νίκη με 1-0 στη Ριζούπολη.

Κίτρινες: Πούγγουρας – Κοβάτσεβιτς

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (81’ Καμπετσής), Ζαχίντ, Χατζηθεοδωρίδης (51’ Περέα), Κολοβός (46’ Μακέντα)

Ξάνθη: Άμπαντ, Σόσα (78’ Φασίδης), Καρασαλίδης, Μαλεζάς, Ντίρεσταμ, Μουλέν (46’ Εντουάρντο), Κοβάτσεβιτς, Στάρτζεον, Τερκί, Γουίλιαμ, Ρενέλα (59’ Φοσέρ)