Συνέχισε το νικηφόρο σερί η Παρί

Στην 30η αγωνιστική της Ligue 1, η Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισε την νικηφόρα πορεία της, νικώντας την Τουλούζ με 0-1 εκτός έδρας. Εκτός έδρας επικράτησαν Καέν, Νις και Λιλ, ενώ ισόπαλες χωρίς τέρματα αναδείχτηκαν Αμιέν και Μπορντό.

Τουλούζ-Παρί Σεν Ζερμέν 0-1

Τουλούζ και Παρί Σεν Ζερμέν διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Μιουνισιπάλ, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 0-1.

Η Παρί είχε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Στο 34’, ο Μαρκίνιος βρήκε δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο διαιτητής, μετά την χρήση του ριπλέι, ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Στην πορεία της αναμέτρησης, η Τουλούζ είχα την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Σανόγκο στο 52’, αλλά ο τερματοφύλακας έπεσε και απέκρουσε την μπάλα. Οι . Παριζιάνοι σκόραραν λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίωρο στο δεύτερο μέρος, με τον Εμπαπέ. Ο νεαρός κοντρόλαρε την μπάλα, στέλνοντάς την στην δεξιά γωνία του τερμτοφύλακα, για το 0-1. Οι αλλαγές του Καζανοβά μετά το γκολ δεν είχαν αποτέλεσμα και το 0-1 έμεινε ως το τέλος.

Αμιέν-Μπορντό 0-0

Στο Σταντ ντε λα Λικόρν, Αμιέν και Μπορντό ήρθαν αντιμέτωπες με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι είχαν σημαντική ευκαιρία στο 15’, να ανοίξουν το σκορ με τον Οτέρο, αλλά το σουτ κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο 41’, ο Κραφτ έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας κατάφερε να την σταματήσει. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος, δεν πραγματοποιήθηκαν ευκαιρίες από καμία πλευρά, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει ως το τέλος και τις ομάδες να μοιράζονται βαθμούς.

Μονακό-Καέν 0-1

Στο Σταντ Louis II, η Μονακό φιλοξένησε την Καέν, αλλά ηττήθηκε με 0-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της μπάλας, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κριβέλι, στο 23’, πήδηξε ψηλότερα και πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ήταν και το τελικό σκορ, καθώς παρ’όλο που η Μονακό είχε την κατοχή της μπάλας και στο δεύτερο μέρος, χάνοντας ευκαιρίες για την ισοφάριση, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Ντιζόν-Νις 0-1

Η Ντιζόν υποδέχτηκε την Νις στο Σταντ Γκαστόν Τζέραρντ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με 0-1.

Η Νις ήταν ανώτερη καθ’όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Κανένας δεν κατάφερε να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Ντιζόν έμεινε με 10 παίκτες κάτι που στοίχησε στην ομάδα, αφού λίγα λεπτά αργότερα δέχτηκε το γκολ, που έκρινε την αναμέτρηση. Στο 60’, ο Μελού πήρε την μπάλα μετά από ριμπάουντ και εξαπέλυσε ένα σουτ, κάνοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το 0-1 έμεινε ως το τέλος.

Ναντ-Λιλ 2-3

Ναντ και Λιλ ήρθαν αντιμέτωπες στο Σταντ ντε λα Μποζουάρ και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού επικράτησαν με 2-3.

Η Λιλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, προσπαθώντας να βρει διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα, χωρίς αποτέλεσμα. Παρά την σύγχυση που επικράτησε στο 31’, σε ένα μαρκάρισμα υπέρ της Λιλ, ο διαιτητής επανεξέτασε την φάση και δεν καταλόγισε πέναλτι. Ευκαιρίες δεν έγιναν στην συνέχεια και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Η Ναντ άνοιξε το σκορ στο δεύτερο μέρος, όταν κέρδισε πέναλτι στο 53’. Στο 55’, ο Μενιάν ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα (57’), ο Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλιά και απο κοντινή απόσταση την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0 και φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς.

Η μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 62’, όταν ο Σουμαόρο βρήκε τον Λεάο στην περιοχή και νίκησε τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν ένα λεπτό για να ισοφαρίσουν και να κάνουν την ανατροπή. Στο 68’, ο Πέπε εκτέλεσε ένα πολύ καλό φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και ο Μπάμπα, στο 69’, έκανε την ανατροπή όταν βρέθηκε αμαρκάριστος και δεν αστόχησε για το 2-3, που ήταν και το τελικό σκορ.