Συνεχίζει την διεκδίκηση η Λάτσιο

Για την 25η αγωνιστική της Serie A, η Λάτσιο επικράτησε της Τζένοα με 3-2 στο Stadio Luigi Ferraris.

Σε ένα ματς που δεν υπήρχε καλύτερη ομάδα, καθώς και οι δύο πρόσφεραν αρκετό θέαμα, η Λάτσιο πήρε τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην κούρσα του τίτλου. Με δύο πολύ καλά πρώτα δεκάλεπτα σε κάθε ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο γκολ, κάτι που ήταν καθοριστικό για την επικράτηση. Η Τζένοα έβγαλε αντίδραση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων μίλησε. Ίσως οι γηπεδούχοι να μην δικαιούταν να ηττηθούν με βάση την απόδοση τους.

Η Λάτσιο παρέμεινε στη 2η θέση με 59 βαθμούς, έναν μόλις πίσω από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, ενώ η Τζένοα διατηρήθηκε στην 18η θέση με 22 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Μάρουσιτς στο 2’ και ο Ιμόμπιλε έδειξε να κλειδώνει το τρίποντο στο 51’. Μόλις στο 57’ ο Κασάτα μείωσε, αλλά ο Κατάλντι σκόραρε για το 1-3 στο 71’. Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Κρισίτο με πέναλτι στο 89’.

Το πρώτο μέρος βρήκε τη Λάτσιο να προηγείται με 1-0. Το γκολ ήρθε πολύ νωρίς, πιάνοντας στον «ύπνο» την άμυνα της ομάδας του Νίκολα. Από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν κάμποσο χρόνο για να συνέλθουν, ενώ είδαν τον Καϊσέδο να φτάνει κοντά στο 0-2. Αυτό δεν έγινε και το σκορ θα μπορούσε να είχε γίνει 1-1, με αρκετές καλές ευκαιρίες των “Ροσομπλού”.

Ο Μάρουσιτς έδωσε προβάδισμα στους “Λατσιάλι” στο 2’. Σε μόλις ένα λεπτό και σαράντα δευτερόλεπτα, ο Καϊσέδο βρήκε τον χώρο και πάσαρε στον Μάρουσιτς, ο οποίος νίκησε τον Περίν (0-1).

Ο Λέιβα βρήκε με κάθετη πάσα στην περιοχή τον Καϊσέδο και αυτός νικήθηκε από τον Περίν στο 14’.

Ο Φαβίλι σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Στρακόσα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σένε στο 26’. Στην εξέλιξη της φάσης, δόθηκε οφσάιντ.

Διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 41’. Πρώτα, ο Σένε σούταρε και η μπάλα βρήκε στα πόδια του Φαβίλι, αυτός εκτέλεσε και ο Στρακόσα απέκρουσε. Ο Σανάμπρια ήταν εκεί για το «ριμπάουντ» από κοντά, αλλά όχι μόνο ήταν σε θέση οφσάιντ, έστειλε και τη μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, υπήρξε όλο το ενδιαφέρον του αγώνα. Τέσσερα γκολ, πάρα πολλές φάσεις και αρκετή ένταση. Καθοριστικό και σε αυτό το 45λεπτο, το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν, ξανά, πολύ πιο δυνατά και με περισσότερο πάθος και δικαιωματικά, βρήκαν το δεύτερο γκολ. Οι παίκτες της Τζένοα κατάφεραν να μειώσουν, όχι μία, αλλά δύο φορές στην αναμέτρηση, καθώς δέχτηκαν ακόμα ένα γκολ. Στο τέλος δεν κατάφεραν όμως, να πάρουν κάτι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και απείλησαν δύο φορές. Αρχικά, ο Ιμόμπιλε είδε το σουτ του να περνάει άουτ για εκατοστά στο 48’ ενώ στο 49’, ο Αλμπέρτο άγγιξε, επίσης, το γκολ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Ιμόμπιλε έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Ιντζάγκι στο 51’. Από αντεπίθεση, ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς τροφοδότησε τον Καϊσέδο, αυτός στην προσπάθεια του να μπει στην περιοχή, κόπηκε, αλλά εκεί ήρθε ο Ιμόμπιλε για να πετύχει ακόμα ένα γκολ στη φετινή σεζόν (0-2).

Ο Κασάτα απάντησε στο 57’, μειώνοντας σε 1-2. Βρήκε λίγο χώρο στο όριο της περιοχής, πήρε τη μπάλα και εκτέλεσε με τέλειο πλασέ τον ανήμπορο Στρακόσα (1-2).

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Κατάλντι έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στους παίκτες του Ιντζάγκι στο 71’. Ο Περίν δεν πρόλαβε ούτε να κουνηθεί ελάχιστα. Η τέλεια εκτέλεση (1-3).

Ο Κορέα βγήκε τετ α τετ με τον Περίν και προσπάθησε να τον περάσει, χωρίς επιτυχία στο 80’.

Ο Κρισίτο μείωσε, ξανά, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 89’. Πολύ δύσκολη φάση και αρκετά αμφισβητούμενη φάση, που θα σηκώσει θύελλα συζητήσεων (2-3).

Κίτρινες: Λέιβα (20’), Μασιέλο (27’), Στρακόσα (76’)

Τζένοα (Νίκολα): Περίν, Μασιέλο, Μπιράσκι, Σουμαόρο, Κρισίτο, Κασάτα, Σένε, Μπεχράμι, Άνκερσεν (58’ Φάλκε), Φαβίλι (58’ Πάντεφ), Σανάμπρια (74’ Ντέστρο)

Λάτσιο (Ιντζάγκι): Στρακόσα, Ράντου, Βάβρο, Γκαμπαρόν, Γιόνι (62’ Λατσάρι), Αλμπέρτο, Λέιβα (54’ Κατάλντι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μάρουσιτς, Ιμόμπιλε, Καϊσέδο (54’ Κορέα)

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου

Μπρέσια – Νάπολι 1-2 (26′ Τσανσελόρ / 49′ πεν. Ινσίνιε, 54′ Φαμπιάν Ρουίθ)

Σάββατο 22 Φεβρουαρίου

Μπολόνια – Ουντινέζε 1-1 (90+1′ Παλάσιο / 33′ Οκάκα)

ΣΠΑΛ – Γιουβέντους 1-2 (69′ πεν. Πετάνια / 39′ Ρονάλντο, 60′ Ράμσεϊ)

Φιορεντίνα – Μίλαν 1-1 (85′ πεν. Πουλγκάρ / 56′ Ρέμπιτς)

Κυριακή 23 Φεβρουαρίου

Τζένοα – Λάτσιο 2-3 (57’ Κασάτα, 90’ πεν. Κρισίτο / 2’ Μάρουσιτς, 51’ Ιμόμπιλε, 71’ Κατάλντι)

Αταλάντα – Σασουόλο (16:00) Αναβλήθηκε

Βερόνα – Κάλιαρι (16:00) Αναβλήθηκε

Τορίνο – Πάρμα (16:00) Αναβλήθηκε

Ρόμα – Λέτσε (19:00)

Ίντερ – Σαμπντόρια (21:45) Αναβλήθηκε