Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε νίκη ψυχολογίας απέναντι στη Βαγιεκάνο με 1-0 και έφτασε στους -2 βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Ο κόσμος στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» αποθέωσε τον Λούκα Μόντριτς, ο οποίος παρουσίασε τη Χρυσή Μπάλα.

Μόλις στο 13ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, όταν ο Μπενζεμά έστειλε τη μπάλα στα διχτυα, μετά από ωραία κάθετη του Βάσκεθ.

Οι «μερένγκες» συνέχισαν να πιέζουν, αλλά δίχως επιτυχία. Στο 36’ οι Μαδριλένοι είχαν τρομερή ευκαιρία, με τον Κροος να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι. Ο Ασένσιο στο 50’ έχασε ακόμη μια ευκαιρία, όταν η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ντιμιτριέβσκι.

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ο Σέρχιο Ράμος σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Με τη λήξη της αναμέτρησης οι φίλαθλοι αποδοκίμασαν έντονα την ομάδα για την κακή της εμφάνιση.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Γιορέντε, Κροος, Μόντριτς, Βάσκεθ, Ασένσιο, Μπενζεμά

Βαγιεκάνο: Ντιμιτριέβσκι, Βελάσκες, Γκάλβες, Τίτο, Μορένο, Κομεσάνια, Ιμπούλα, Αλβάρο, Μεδράν, Αντβίνκουλα, Εμπάρμπα