Τα πάνω-κάτω έφερε η Τσέλσι, συνεχίζει αήττητη η Έβερτον

Έκλεψε το βαθμό στις καθυστερήσεις η Τσέλσι από τη Γουέστ Μπρομ, πάρα το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0! Το 3X3 έκανε η Έβερτον κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας.

Ένα βήμα πριν την ανατροπή βρέθηκε η Τσέλσι που αναδείχτηκε ισόπαλη με 3-3 στο “Χόθορνς”, με την νεοφώτιστη Γουέστ Μπρομ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο και η Τσέλσι έσωσε τον βαθμό, ισοφαρίζοντας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην Γουέστ Μπρομ, με δύο γκολ του Ρόμπινσον (4’,25’) και ένα του Μπάρτλεϊ (28’) που στρίμωξαν τους Λονδρέζους για τα καλά και φλέρταραν με την πρώτη μεγάλη έκπληξη της φετινής Premier League.

Η Τσέλσι αν και έβλεπε τον χρόνο να μην κυλάει υπέρ της, κατάφερε να βρει δίχτυα (3-1). Ο Μάουντ στο 55’ νίκησε τον Τζόνστοουν με δυνατό σουτ εκτός περιοχής που άφησε “άγαλμα” τον τερματοφύλακα της Γουέστ Μπρομ.

Τελικά στο 70’ οι μπλε μπήκαν ξανά στο ματς μειώνοντας σε 3-2. Ο Χάντσον-Οντόι νίκησε τον Τζόνστοουν με εξαιρετικό διαγώνιο πλασέ, μέσα από την περιοχή.

Στο μισό γήπεδο παιζόταν το ματς πριν την λήξη και η Τσέλσι είχε κλείσει στα καρέ της την Γουέστ Μπρομ. Τελικά οι φιλοξενούμενοι έφεραν τα πάνω κάτω και έκανα το 3-3 στις καθυστερήσεις, με τον Άμπραχαμ να παίρνει το ριμπάουντ μετά το σουτ του Βέρνερ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τιάγκο Σίλβα έγινε ο τέταρτος γηραιότερος (ηλικία 36 ετών και 4 ημερών) μη Βρετανός παίκτης που έκανε το ντεμπούτο του στην Premier League μετά από τους Μπρούνο, Φερνάντο Ιέρο και Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Σκόρερ: 4′ 25′ Ρόμπινσον, 28′ Μπάρτλεϊ / 55′ Μάουντ, 70′ Χάντσον-Οντόι , 90′-3′ Άμπραχαμ

Γουέστ Μπρομ: Τζόνστοουν, Φέρλονγκ, Αζάγι, Μπάρτλεϊ, Ο’Σέι, Τάουνσεντ, Περέιρα, Λίβερμορ, Σόγερς, Ντιανγκανά, Ρόμπινσον

Τσέλσι: Καμπαγέρο, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Αλόνσο, Καντέ, Κόβατσιτς, Μάουντ, Χάβερτς, Άμπραχαμ, Βέρνερ

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 1-2

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα η Κρίσταλ Πάλας υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Έβερτον, στο “Σέλχαρστ Παρκ” με τα “ζαχαρωτά” να επικρατούν με 2-1 των Λονδρέζων.

Το σκορ για την Έβερτον άνοιξε μόλις στο 10′ ο Κάλβερτ-Λιούιν, με τον Άγγλο στράικερ να φτάνει τα πέντε γκολ στις τρεις πρώτες αγωνιστικές και να γίνεται ο πρώτος παίκτης για τα “ζαχαρωτά” που βρήκε δίχτυα στα πρώτα τρία ματς πρωταθλήματος μίας σεζόν μετά από τον Στίβεν Νέισμιθ τη σεζόν 2014-15.

Η Πάλας έφτασε στην ισοφάριση πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, στο 26′ ο Κουγιατέ με κεφαλιά έγραψε το 1-1 με το 2ο τέρμα του σε συνολικά 69 εμφανίσεις του Πρέμιερ Λιγκ.

Πριν την λήξη του πρώτου μέρους η Έβερτον πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Μετά από κεφαλιά του Ντιν, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γουόρντ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα μέσω χρήσης VAR. Ο Ρισάρλισον ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το τελικό 2-1.

Το φινάλε βρήκε την ομάδα του Αντσελότι να κάνει το “3 στα 3”, φτάνοντας τους 9 βαθμούς και την πρώτη θέση.

Κρίσταλ Πάλας: Γκουάιτα, Γουόρντ, Κουγιατέ, Σακό, Μίτσελ, Τάουνσεντ, ΜακΚάρθι, ΜακΆρθουρ (88′ Ρίντγουολντ), Εζέ (75′ Μπατσουαγί), Αγιού (82′ Μπεντεκέ), Ζαχά

Νιούκαστλ: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Μίνα, Κιν, Ντιν, Ντουκουρέ, Άλαν, Αντρέ Γκόμες (76′ Σίγκουρντσον), Χάμες Ροντρίγκες (86′ Ιγουόμπι), Κάλβερτ-Λιούιν, Ρισάρλισον (0′ Ντέιβις)