Με εκπληκτικό Φίλγκρουγκ η Βέρντερ νίκησε την νωχελική Σάλκε

Η Βέρντερ Βρέμης χάρη σε χατ-τρικ του Νίκλας Φίλγκρουγκ πέρασε από την έδρα της Σάλκε και πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο.

Η Σάλκε ηττήθηκε με 0-3 εντός έδρας από τη Βέρντερ Βρέμης, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Τόσο οι «βασιλικοί μπλε», όσο και η ομάδα της Βρέμης ήθελαν την νίκη για τους δικούς τους λόγους, ξεχωριστά. Η μεν Σάλκε, για να μαζέψει τα κομμάτια της από την εκτός έδρας συντριβή που υπέστη στο Μόναχο από την Μπάγερν, που την φιλοδώρησε με οκτώ γκολ, από την άλλη η Βέρντερ γιατί γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Χέρτα Βερολίνου (1-4).

Ωστόσο σε δεύτερο συνεχόμενο ματς η ομάδα του Ντέιβιντ Βάγκνερ ήταν κάκιστη και ακίνδυνη, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η φιλοξενούμενη ομάδα και όντας ουσιαστικότερη πέρασε αέρας (0-3) από την «Βέλτινς Αρίνα».

Για πρώτη φορά στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα μία ομάδα (Σάλκε) δέχθηκε δέκα γκολ στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, ο Τζόσουα Σάρτζεντ, έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να βάλει δύσκολα από νωρίς στη Σάλκε. Συγκεκριμένα στο 10’ υποδέχθηκε με άψογο κοντρόλ την μπάλα, ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, αλλά το τελείωμα του ήταν απογοητευτικό και έτσι ο Φέρμαν μπλόκαρε εύκολα την προσπάθεια του.

Ότι δεν κατάφερε ο συμπαίκτης του λίγα λεπτά πριν, πραγματοποίησε ο Φίλγκρουγκ στο 22’, καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Αουγκουστίνσον, η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στην περιοχή του Φέρμαν, ο Σάρτζεντ πάσαρε στον Φίλγκρουγκ και εκείνος με ψυχραιμία την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1 της Βέρντερ.

Στο 29ο λεπτό ο Φίλγκρουγκ πάλι είχε νέα καλή στιγμή, ωστόσο η προσπάθεια του μέσα από την μεγάλη περιοχή και το σουτ που επιχείρησε κατέληξε λίγα εκατοστά από το δεξί δοκάρι του Γερμανού τερματοφύλακα.

Μόνο εννιά λεπτά πέρασαν και στο 38’ ο Φίλγκρουγκ σκόραρε με κεφαλιά για το 0-2, έπειτα από καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Αουγκουστίνσον. Το γκολ εξετάστηκε από το VAR για πιθανό οφσάιντ, ωστόσο δεν φάνηκε κάτι τέτοιο και το τέρμα μέτρησε κανονικά.

Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι ποδοσφαιριστές της Βέρντερ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιμπίσεβιτς φρόντισε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Στο 53ο λεπτό ο Πασιένσια του προώθησε μία έξοχη μπαλιά, αλλά ο Βόσνιος την έστειλε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 55’ ο Μπούγελαμπ δοκίμασε δυνατό σουτ από την αριστερή πλευρά της εστίας του Παβλένκα, αλλά ο Τσέχος τερματοφύλακας προέβη σε τρομερή επέμβαση.

Στο 59ο λεπτό ο Κάμπακ υπέπεσε σε πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Φίλγκρουντ, που ευστόχησε για το 0-3 και παράλληλα ολοκλήρωσε το χατ – τρικ του. Το VAR εξέτασε την αρχή της φάσης, αλλά ο Πασιένσια κάλυπτε τον 27χρονο Γερμανό επιθετικό.

Ο Μάρκους Σμίντ στο 85ο λεπτό απέβαλε τον Κάμπακ, καθώς εκείνος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για ένα σκληρό μαρκάρισμα στο οποίο υπέπεσε.

Η Σάλκε στις καθυστερήσεις του ματς και συγκεκριμένα στο 90+3′ βρήκε το πρώτο της γκολ στη σεζόν με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής του Μαρκ Ουτ. Τελικό σκορ 1-3.

Σάλκε (Ντέιβιντ Βάγκνερ, 4-2-3-1): Φέρμαν, Ρούντι, Κάμπακ, Σταμπουλί (46’ Σανέ), Οτσίπκα, Μασκαρέγ, Μπενταλέμπ, Μπούγελαμπ, Ουτ, Ραμάν (46’ Ιμπίσεβιτς), Πασιένσια

Βέρντερ Βρέμης (Φλόριαν Κόφελντ, 4-3-1-2): Παβλένκα, Σελασιέ, Βέλκοβιτς (87’ Γκρος), Φρίντλ, Αουγκουστίνσον, Μμπομ (90′ Οσάκο), Έγκεσταϊν (68’ Κόχφελντ), Κλάασεν, Μπίτενκουρτ, Σάρτζεντ (87’ Τσονγκ), Φίλγκρουγκ (68’ Σέλκε)